Awokado – najzdrowszy owoc świata

1305

Awokado również nazywane gruszką aligatora pochodzi z południowo-środkowego Meksyku, skąd prawie 40 procent światowej podaży na ten owoc pochodzi.

Awokado posiada wiele wartości odżywczych i właściwości leczniczych. Jest bogate w witamin z grupy B i witaminę K, z dobrą zawartością witaminy C, witaminy E, miedzi, błonnika i potasu. Awokado zawiera również fitosterole i karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna. Zawiera tłuszcze jednonienasycone w postaci kwasu oleinowego, kwas palmitynowy i kwas linolowy.

1. Awokado jest zdrowe dla serca

Awokado zawiera 25 miligramów na uncję naturalnego sterolu roślinnego zwanego beta-sitosterolem, które pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu.

2. Awokado jest dobre dla zdrowia oczu

Awokado zawiera luteinę i zeaksantynę, dwa fitochemikalia, które są szczególnie skoncentrowane w tkankach oczu, gdzie zapewniają ochronę przeciwutleniającą, aby pomóc zminimalizować uszkodzenia, w tym promieniowanie ultrafioletowe.

3. Awokado pomaga w utrzymaniu zdrowych kości

Witamina K jest niezbędna dla zdrowia kości. Połowa awokado dostarcza około 25% zalecanego dziennego spożycia witaminy K. Witamina K wspiera zdrowie kości poprzez zwiększenie wchłaniania wapnia i zmniejszenie wydalania wapnia z moczem.

4. Awokado chroni przed depresją

Pokarmy zawierające duże ilości kwasu foliowego mogą pomóc zmniejszyć ryzyko depresji, ponieważ kwas foliowy pomaga zapobiegać gromadzeniu się homocysteiny, substancji, która może upośledzać krążenie i dostarczanie składników odżywczych do mózgu. Nadmiar homocysteiny może również zakłócać produkcję serotoniny, dopaminy i norepinefryny, które regulują nastrój, sen i apetyt.

5. Awokado pomaga w trawieniu

Awokado jest w rzeczywistości bogate w błonnik – około 6-7 gramów na połowę owocu. Spożywanie pokarmów zawierających naturalny błonnik może pomóc w zapobieganiu zaparciom, utrzymaniu zdrowego przewodu pokarmowego i zmniejszeniu ryzyka raka okrężnicy.

6. Awokado pomaga detoksykacji organizmu

Odpowiednia ilość błonnika sprzyja regularnym wypróżnieniom, które są niezbędne do codziennego wydalania toksyn z żółcią i stolcem. Błonnik pokarmowy może również odgrywać rolę w regulacji układu odpornościowego i stanów zapalnych.

7. Awokado pomaga w leczeniu osteoporozy

Substancje zwane saponinami, występujące w awokado, soi i niektórych innych produktach roślinnych, są związane z łagodzeniem objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, a planowane są dalsze badania mające na celu określenie długoterminowych skutków izolowanych ekstraktów.

8. Awokado działa przeciwbakteryjne

Awokado zawiera substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, zwłaszcza przeciwko Escherichia coli, głównej przyczynie zatruć pokarmowych.

9. Awokado chroni przed chorobami przewlekłymi

Według programu Departamentu Medycyny Wewnętrznej i Nauk o Żywieniu Uniwersytetu w Kentucky, wysokie spożycie błonnika wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej, udaru, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości i niektórych chorób przewodu pokarmowego. Wykazano również, że zwiększone spożycie błonnika obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawia wrażliwość na insulinę i przyspiesza utratę wagi u osób otyłych.

Jak jeść awokado?

10. Awokado może pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka

Badanie z 2015 roku opublikowane w Cancer Research wykazało, że awokatyna B, związek pochodzący z awokado, może pomóc w zabijaniu komórek białaczkowych. Przegląd badań z 2015 roku opublikowany w Journal of Agricultural and Food Chemistry wykazał, że fitochemikalia (związki roślinne) w awokado sprawiają, że są one potencjalnie korzystne w zapobieganiu rakowi. Fitochemikalia zmniejszają uszkodzenia chromosomów powodowane przez cyklofosfamid, lek stosowany w chemioterapii.

11. Awokado może zwalczać zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to szereg powiązanych problemów, w tym wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu w surowicy, wysokie ciśnienie krwi i wysoki wskaźnik masy ciała, które prowadzą do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Badanie z 2017 roku opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research wykazało, że „obniżające poziom lipidów, przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe, przeciw otyłości, przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe i kardioprotekcyjne działanie awokado” może pomóc w ochronie przed tym zespołem.

15 Najpopularniejszych Potraw Południa USA: Kulinarne Przeżycie Smaków i Tradycji

Posłuchaj podcastów: