Bill Gates ostrzega przed katastrofą. Udzielił w Polsce wywiadu

fot. print screen/ wideo/Gazeta Wyborcza

Bill Gates powiedział w obszernym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” i TVN 24, że najgorsze dopiero przed nami. Opowiedział między innymi na pytania dotyczące klimatu oraz pandemii koronawirusa.

Współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates na pięć lat przed pandemia Covid- 19, przewidział, że zakaźny wirus może zabić miliony ludzi na całym świecie. “Jeśli cokolwiek zabije ponad 10 milionów ludzi w ciągu następnych kilku dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna” – powiedział w 2015 roku, podczas wykładu Ted Talk.

Bill Gates w swojej najnowszej książce „Jak ocali świat od katastrofy klimatycznej” przestrzega ludzkość przed kolejną katastrofą. Filantrop ostrzega, że jeśli do 2050 roku nie dojdziemy do zerowej emisji gazów cieplarnianych, świat czeka klimatyczna katastrofa. Liczba zgonów będzie rocznie kilkakrotnie wyższa niż ta, którą widzimy w trakcie pandemii.

 

„Złe warunki pogodowe, susze i powodzie doprowadzą do utraty plonów, a w związku z tym ludzie nie będą w stanie się wyżywić. To spowoduje, że destabilizacja i poziom migracji będą o wiele większe niż to kiedykolwiek widzieliśmy. Większe niż nawet w czasie II wojny światowej. Bo aż tylu ludzi żyje w tych regionach, które staną się po prostu niezdatne do życia. To nastąpi dopiero pod koniec wieku. Nie możemy jednak czekać, bo choćby tylko wymiana tych wszystkich starych fabryk na nowoczesne zajmie nam co najmniej 30 lat. Aby to powstrzymać, musimy podjąć działania już teraz” – powiedział Bill Gates dziennikarzom  „Gazety Wyborczej” i TVN 24.

Podczas wywiadu Gates poruszył również kwestię pandemii koronawirusa. Miliarder nazwał „straszną tragedią” to co się dzieje obecnie na świecie. Wyraził też nadzieję, że do końca 2022 roku powinniśmy być w stanie wrócić do normalności po pandemii. Ma w tym pomóc dostęp do szczepionek i przyspieszony rozwój cyfryzacji, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrobić więcej w krótszym czasie. „Ze względu na to, że w tej chwili jeszcze tak wielu ludzi cierpi na Covid-19, bardzo trudno wyobrazić sobie koniec pandemii, lecz on nadejdzie…”

Ponadto miliarder wypowiedział się na temat konieczności rezygnacji z mięsa i zastąpienie je produktami na bazie roślin. Współzałożyciel Microsoftu ma nadzieję, że większe spożycie białka roślinnego pomoże w walce z emisją metanu produkowanego przez zwierzęta hodowlane. Sam od lat wspiera i inwestuje w firmy takie jak Beyond Meats, Carbon Engineering, Impossible Foods, Memphis Meats i Pivot Bio.

Cały wywiad można obejrzeć na stronie Gazety Wyborczej TUTAJ

AL

źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię