Fiński patent na szczęśliwe życie

Przez ostatnie sześć lat, Finlandia co roku zajmuje pierwsze miejsce na liście Najszczęśliwszych Krajów Świata World Happiness Report. Dla porównania, w ostatnim rankingu USA zajęło 16. miejsce, a Polska 49. na 150 ocenianych krajów z całego świata.

Jak udało się Finlandii zdobyć sześć statuetek szczęścia z rzędu?  Otóż ten mały kraj na północ od koła podbiegunowego znalazł złoty środek na szczęśliwe życie stosują sześć taktyk i nawyków stylu życiu każdego dnia. Oto fińskie sekrety szczęśliwego życia:

Równowaga między pracą a życiem osobistym

Finowie mają ten sekret w małym palcu. Jednym z najważniejszych priorytetów szczęśliwego życia jest wprowadzenie równowagi między życie prywatnym a zawodowym. Fińscy pracodawcy również wyznają tą samą zasadę, zachęcając do pracy w domu, elastycznych godzin, brania urlopów i czas na odpoczynek.

 

Rozwijanie zainteresowań

Jedną z zasad szczęśliwego życia  w Finlandii jest kultura zainteresowań. Aby być szczęśliwym trzeba mieć czas na rozwój zainteresowań i hobby.

Związek z naturą

Pielęgnowanie związku z naturą i spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest jednym z kluczowych fińskich nawyków związanych ze szczęśliwym stylem życia. Czas spędzony w naturze sprzyja relaksowi i ogólnemu dobremu samopoczuciu.

Praktyka SiSu

Sisu to fińska koncepcja, odnosząca się do wręcz stoickiej determinacji, odporności i wytrwałości w obliczu przeciwności losu. Pomimo przeciwności na drodze, Finowie nie załamują się i ulegają stresowi, tylko prą do przodu wykazując odwagę i działanie.

Współpraca a nie rywalizacja

Finowie preferują zrelaksowany, swobodny styl życia. Kultura fińska jest bardziej nastawiona na współpracę niż rywalizację, a nastawienie finów jest bardzo przyjazne.

Więzi społeczne

W Finlandii ważne są nie tylko więzi rodzinne i towarzyskie, ale również wspólnotowe i społeczne. Duże nastawienie jest kładzione na pomaganie sobie wzajemnie, wspieranie lokalnych firm, organizacji charytatywnych. Poczucie przynależności jest bardzo ważne dla Finów.

Edukacja

System edukacji w Finlandii jest jednym z najlepszych na świecie. Dostęp do edukacji i informacji, nacisk na holistyczne nauczane i zaangażowanie w system społeczny są bardzo ważnymi elementami szczęśliwego życia.

Proste przyjemności

Finowie wiedzą jak cieszyć się prostymi i codziennymi przyjemnościami. Psychologowie twierdzą, że cieszenie się małymi przyjemnościami równa się wdzięczności, a wdzięczność kreuje szczęśliwe, pozytywne i pełne zadowolenia życie.

Moc sauny

Finowie również wiedzą jak się relaksować. Spędzanie wieczorów w saunie to narodowa rozrywka i forma odprężenia. Czas w saunie pomaga oczyścić organizm i umysł. Jest to również forma towarzyskich i rodzinnych spotkań, które są ważną częścią szczęśliwego życia.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to nieodzowna część fińskiego stylu życia. Od spacerów po jazdę na rowerach, sporty wodne i zimowe Finowie prowadzą bardzo aktywny tryb życia.

Terapeutyczne przytulanie drzew. Wszystko co warto o tym wiedzieć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię