Czas zadbać o dobranie idealnego planu ubezpieczeniowego na nowy rok!

Ostatni kwartał każdego roku jest najbardziej wymagającym okresem czasu dla większości posiadaczy ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy poniżej 65go roku życia, czy jesteśmy posiadaczami Medicare, okres ten będzie wymagał od nas zaangażowania i podjęcia decyzji odnośnie wybrania ubezpieczenia zdrowotnego na przyszły rok kalendarzowy. Na domiar złego w tym właśnie okresie przypada również najwięcej okresów zapisowych w planach grupowych. Pamiętajmy, aby wziąć decyzję odnośnie kontynuacji, zmiany lub wyboru planu ubezpieczeniowego na nowy rok we własne ręce.

Nie pozwólmy, by ktoś zdecydował za nas.

Jeśli chodzi o osoby posiadające ubezpieczenia zgodne z ustawą Obamacare pamiętajmy, że okres zapisowy na tego typu plany przypada w tym roku w okresie między 1-szym listopada, a 15-tym stycznia. Pamiętajmy, że Obamacare to nie rodzaj ubezpieczenia, ale potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act (ACA), która narzuca zestaw zasad i reguł, które mysi zawierać każda polisa zgodna z Obamacare.

W tym właśnie okresie wszyscy rezydenci USA mogą zapisać się lub zmienić plan na następny rok kalendarzowy. Nie każdy jednak jest w stanie zakwalifikować się na dofinansowanie rządowe. Wpływ na to będzie miał status emigracyjny, miejsce zamieszkania, wielkość ogniska domowego oraz dochody wszystkich osób znajdujących się na rozliczeniu podatkowym bez względu na to czy starają się o plan zgodny z Obamacare, czy nie. Wielu z obecnych posiadaczy tego rodzaju ubezpieczeń otrzyma listy z obecnych firm ubezpieczeniowych szacujące koszty naszych polis na następny rok.

 

Pamiętajcie Państwo, że są to jednak tylko szacunki i mimo wszystko uważam, że każdy powinien poświecić parę minut swojego czasu i to właśnie w tym okresie, aby mieć pewność jaki plan, z jakimi obciążeniami w postaci deductible i maximum out pocket, w jakim networku i za jaką cenę będziemy posiadać na następny rok.  W tegorocznym okresie zapisowym pojawi się wielu nowych, rozpoznawalnych graczy, którzy przez okres paru lat zrezygnowali z tego rynku, by powrócić miejmy nadzieje z interusującą finansowo i pokryciowo propozycją. W tym również okresie możemy zrezygnować z planów zgodnych z Obamacare i wybrać inne obowiązujące w danym stanie rozwiązania w postaci planów krótkoterminowych lub planów szpitalnych. Bardzo często dla wielu z nas, szczególnie osób o wyższych dochodach, nie kwalifikujących się na pokaźne dofinansowanie lub ceniących szerszy dostęp do opieki zdrowotnej szczególnie poza miejscem zamieszkania, rozwiązania inne niż plany zgodne z Obamacare mogą się okazać lepszym, tańszym i bardziej trafnym wyborem.

 

Wszystkich posiadaczy Medicare dotyczy Coroczny Okres Zapisowy (AEP) przypadający co roku na okres pomiędzy 15-tym października, a 7-mym grudnia. W tym właśnie okresie musimy dostosować nasze uzupełnienia do Medicare, a szczególnie plany zniżkowe na leki na receptę do naszych bieżących potrzeb na przyszły rok. Pamiętajmy, że lista leków tzw. formulary i przyporządkowanie leków do ich poszczególnych kategorii w planie i jednocześnie ich cen zmienia się co rok. Co roku zmieniają się również ceny owych planów.

Większość z posiadaczy Medicare otrzymała już korespondencję z firm ubezpieczeniowych o spodziewanych zmianach na następny rok kalendarzowy. Sprawdźcie Państwo dokładnie co się zmienia i czy zmiany te odpowiadają waszym potrzebom i oczekiwaniom. Przyjrzycie się Państwo dokładnie nowym cenom planów zniżkowych na leki na receptę. Parę z nich dokonało w tym roku dużych roszad szczególnie w cenach miesięcznych planów.

Posiadacze suplementów do Medicare powinni sprawdzić jaką cenę będą musieli płacić za swój plan w następnym roku. Zmiany cen w suplementach odbywają się najczęściej w systemie 12 miesięcznym, a nie kalendarzowym, ale każdy z ich posiadaczy ma prawo do kontaktu z obsługą klienta i zapytaniem o cenę planu, która będzie obowiązywać w przyszłym roku.

Co roku zmieniają się również świadczenia i ich koszty w planach typu Medicare Advantage (MA). Należy upewnić się co się zmieniło w świadczeniach, lekach i ich kosztach oraz w networku Państwa planów. Okres ten jest najlepszą okazją by podjąć odpowiednią decyzję jakiego rodzaju pokrycie będzie dla nas najbardziej odpowiednie na następny rok kalendarzowy.

Wiele osób w tym roku dopytuje się o plany uzupełniające do Medicare Advantage. Pokrywają one koszty związane z pobytem w szpitalu oraz/lub Skilled Nursing Facility oraz/lub koszty karetki pogotowia. Największą zaletą tych rozwiązań jest ich stosunkowo niewielki koszt (szczególnie w połączeniu z planami Medicare Advantage o $0 stawce miesięcznej) i relatywnie proste metody zapisu i kwalifikacji dla potencjalnych klientów.

Robert Sobczak – Słomczewski

 

SNP (Special Needs Plan) – Plany ubezpieczeniowe dla osób w wyjątkowych sytuacjach

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię