Dbanie o regularną aktywność fizyczną to doskonały sposób na wzmocnienie oraz usprawnienie funkcjonowania całego organizmu.
-
Przeczytaj: Codzienne medytacje – jak zacząć?
Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że osoby ćwiczące kilka godzin w tygodniu mogą cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem i dłuższym życiem niż ich mniej aktywni rówieśnicy. Jak aktywność fizyczna wpływa na długowieczność i co mówią na ten temat naukowcy? Przedstawiamy najnowsze informacje o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie!
Aktywność fizyczna – czy jest sposobem na długowieczność?
Naukowy przez dziesięciolecia prowadzili dokładne badania na grupie ponad 115 000 Amerykanów, aby zbadać bezpośredni związek pomiędzy regularną aktywnością fizyczną, a śmiertelnością. Otrzymywane wyniki przedstawione zostały na łamach czasopisma naukowego „Circulation” i jednoznacznie pokazują one, że aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na zmniejszenie potencjalnego ryzyka przedwczesnej śmierci.
Badania pozwoliły na stwierdzenie, że osoby ćwiczące intensywnie, czyli poświęcające od 75 do 150 minut tygodniowo na jogging, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy inne ćwiczenia aerobowe wykazują znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia przedwczesnej śmierci – ryzyko to zmniejszyło się aż o 19 procent.
Z kolei, u osób ćwiczących z umiarkowaną aktywnością, czyli chodzące, ćwiczące o mniejszej intensywność czy podnoszące ciężary od 150 do 300 minut tygodniowo zaobserwowano zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci aż o 21 procent.
Najlepiej prezentowały się wyniki osób dbających o częstą aktywność fizyczną. Osoby ćwiczące intensywnie od 150 do 300 minut tygodniowo wyróżniły się zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci o 23 procent. Natomiast, osoby uprawiające umiarkowana aktywność od 300 do 600 minut tygodniowo są narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 30 procent mniej niż osoby nie dbające o regularną aktywność fizyczną.
-
Zobacz: Ta kąpiel to ratunek dla skóry!
Wyniki przedstawione przez naukowców pokazują, że intensywny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa zarówno na sprawność organizmu, jak i możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia przedwczesnej śmierci.
Dong Hoon Lee stwierdził, że angażowanie się w wysoki poziom aktywności fizycznej nie niesie za sobą szkodliwego wpływu na zdrowie i długowieczność, a jest wręcz odwrotnie.
ZSS