Czy dieta może mieć wpływ na wydajność naszych płuc?

Płuca – najważniejszy narząd należący do układu oddechowego. Najważniejszy, bo w końcu odpowiedzialny za jeden z najważniejszych procesów zachodzącym w organizmie człowieka – oddychanie.

 

Co potrzebują twoje płuca, aby być zdrowymi i wydajnymi?

Powietrze. Najlepiej świeże, nie zatrute, dlatego też, rzuć palenie, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś. Jest to pierwszy podstawowy gest jaki możesz uczynić w kierunku swoich płuc.

Warto też regularnie uprawiać sport, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa pojemność płuc, ułatwiając oddychanie.

W jaki jeszcze sposób możemy zadbać o nasze płuca. Otóż najnowsze badania wskazują, że dieta ma duży wpływ na nasze płuca i choroby z nimi związane.
Naukowcy przebadali 120 000 osób pod kątem zależności diety a zachorowaniem na POCHP, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc na którą zapadają z reguły palacze. POCHP, lub COPD, charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zwykle postępuje, zaostrza się i często prowadzi do zgonu. Jest trzecim największym zabójcą w USA.

Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że osoby, które spożywały produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy i produkty zawierające omega-3 byli o 33 procent mniej podatni na COPD niż te osoby, które spożywały produkty o niższej jakości oraz bogate w cukier, tłuszcze trans i sól.
Naukowcy nie są pewni w jaki sposób działa zdrowa dieta, że zapobiega chorobie. Domniemają , że może to być spowodowane niektórymi związkami przeciwzapalnymi w tych produktach.

„Możliwe, że przeciwutleniacze w żywności chronią płuca przed toksynami w środowisku” – mówi dr Raphaëlle Varraso. Doktor Varraso dodaje również, że z badań wynika iż dieta przyjazna płucom jest bardzo podobna do zdrowej diety dla serca.

Lek – nadzieja dla milionów diabetyków

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię