Czy pies potrafi śnić?

pies sen

Drgawki przez sen. Czy to oznaczają że pies śni?

Wiele z Was widziało pewnie, jak pies podczas snu zaczyna się ruszać, drgać. Czy to zachowanie może stanowić problem?

Kiedy pies śpi, jego pień mózgu wysyła sygnały rozluźniające mięśnie, co uniemożliwia mu zerwanie się za uciekającą sarną, która właśnie może mu się śnić. Stąd pojawiają się drgawki.
To częste zjawisko występuje głównie u szczeniaków lub psów w podeszłym wieku. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ta część pnia mózgu jest słabo rozwinięta u szczeniąt i mniej wydajna u psich staruszków.

Czy psy faktycznie mają sny?

Mózgi psów i ludzi są bardzo podobne na poziomie strukturalnym. Ponadto podczas snu wzorce fal mózgowych u czworonogów są podobne do ludzkich i przechodzą przez te same etapy aktywności, jak obserwuje się u ludzi. To wszystko zgodne jest z ideą, że psy śnią.

Około 20 minut po zaśnięciu pupila powinien pojawić się pierwszy sen. Oddech pupila może być bardziej płytki i nieregularny. Mogą pojawić się również drgawki, a oczy najprawdopodobniej będą ruszać się pod zamkniętymi powiekami, ponieważ pies patrzy na obrazy ze snu, jakby były prawdziwe.

O czym śnią psy? To wciąż zagadka! Wstępne badania sugerują, że są to sny o codziennych doświadczeniach, często może to być sen o właścicielach (tak, nasz pies może o nas śnić).

Wybudzenie psiaka z takiej aktywności nie jest dla niego zdrowe i zakłóca fazę snu REM. Jeśli jednak musimy to zrobić, najlepiej zawołać pupila, nie dotykać.
IK

Najdroższe psy świata. Ceny przyprawiają o zawrót głowy!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię