Czy wiesz, jak powstał symbol oznaczający amerykańskiego dolara?

606

Znak dolara jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Warto zastanowić się, skąd on pochodzi i jak powstał.

Historia znaku dolara jest długa i interesująca. Początkowo dolary były jednostką monetarną w Hiszpanii, a nazwa pochodziła od słowa „thaler”, które oznaczało srebrny pieniądz. W 1785 roku Kongres Kontynentalny przyjął dolara jako oficjalną jednostkę monetarną Stanów Zjednoczonych.

Znak dolara pojawił się po raz pierwszy w XVIII wieku. Nie wiadomo dokładnie, kto go wymyślił, ale istnieje kilka teorii na ten temat. Według jednej z nich, znak ten wywodzi się od słowa „peso”, co oznaczało wtedy srebrną monetę hiszpańską. Litera „P” była umieszczana na samej górze litery „S”, co w efekcie tworzyło znak dolara.

Inna teoria mówi, że znak dolara pochodzi od skrótu „ps”, który oznaczał wówczas „peso”. W XVIII wieku, skrót ten zaczął być pisany podobnie jak dzisiejszy znak dolara – za pomocą dwóch poziomych kresek.

Trzecia teoria mówi, że znak dolara jest po prostu skróconą wersją nazwy „dolar”. W takim przypadku, litera „S” reprezentowałaby słowo „dollar” lub „spanish”, a litera „U” oznaczałaby „United States”.

Niezależnie od tego, która teoria jest prawdziwa, fakt pozostaje taki, że znak dolara stał się powszechnie stosowany w XVIII wieku. W 1788 roku, na mocy ustawy Kongresu Stanów Zjednoczonych, znak ten został oficjalnie uznany za symbol dolara.

Od tego czasu, znak dolara stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Obecnie, można go znaleźć na banknotach, monetach i w wielu innych miejscach. Jest on także często stosowany w reklamach i innych formach marketingu.

Pewex, dolary i banany czyli luksus minionych lat