8 sytuacji wartych przemilczenia

milczenie kobieta

„Są chwile w życiu ludzkim, podczas których milczenie zastępuje najwznioślejszą mowę” – Bolesław Prus

Nie każdą sytuację należy komentować, niektóre warto przemilczeć. W rozmowach nie zawsze należy  doradzać czy pouczać naszego rozmówcę. Czasami warto tylko wysłuchać. Komentarze również warto zostawić dla siebie kiedy jesteśmy w nie najlepszym humorze.

Oto 8 sytuacji życiowych podczas których psychologowie doradzają milczenie:

1. W gniewie

Komentowanie w gniewie może prowadzić do powiedzenia rzeczy, których będziesz później żałować. Uspokój się i zbierz zanim otworzysz usta.

2. W chwilach smutku czy żałoby

Żadne słowa nie są w stanie w pełni oddać głębi czyjegoś smutku ani magicznie uleczyć odczuwanego bólu. W takich sytuacjach zaoferowanie swojej obecności i wsparcia może być bardziej pocieszające niż szukanie właściwych słów.

3. Kiedy ktoś dzieli się problemami

Jeśli ktoś zwierza ci się ze swoich trudności lub bólu emocjonalnego, czasami najlepszą rzeczą jest tylko wysłuchanie. Nie każdy szuka porady.

4. Podczas plotkowania

Plotki mogą zaszkodzić nie tylko osobie, której dotyczą, ale także wszystkim osobom zaangażowanym w jej rozpowszechnianie. Nie dodawać oliwy do ognia. Nie partycypuj w rozmowie. Milczenie jest złotem.

5. Podczas kłótni

Jeśli rozmowa wymknęła się spod kontroli i przerodziła się w kłótnię usuń siebie z tej sytuacji. Najlepszą drogą jest zamilczenie i opuszczenie miejsca kłótni.

6. W środowisku zawodowym

Zachować ostrożność w wypowiedziach w miejscu pracy. Pamiętaj, że „Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza”, Konfucjusz.

milczenie ludzie

7. Kiedy nie masz wystarczających informacji

Jeśli nie znasz całej historii, nie masz wyczerpujących informacji powstrzymaj się ze swoją opinią.

8. Kiedy masz do czynienia z zachowaniem pasywno-agresywnym

Jeśli masz do czynienia z osobą lubiącą konfrontacje, zastraszanie, wykazującą pasywno-agresywne zachowanie nie daj się wkręcić w rozmowę. Przy pierwszej okazji usuń się z sytuacji, w której się znalazłeś. Zamilcz, nie komentuj.

Nawyki wydłużające życie? Poznaj kilka prostych sposobów!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię