Jak pozbyć się ich domowymi, naturalnymi sposobami? Oto kilka przykładów:
1. Mięta
Tak, tak – stara dobra mięta pomoże uspokoić żołądek. Ma działanie żółciopędne i rozkurczające. Eliminuje wzdęcia oraz poprawia trawienie. Napar z liści mięty pomaga na problemy z żołądkiem i jelitami. Szklankę naparu z mięty zaleca się wypijać tuż po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Jeśli masz w domy świeżą miętę – tym lepiej. Pomocnym lekiem są także krople miętowe, które rozkurczają jelita, a także zmniejszają ból brzucha. Istnieje jednak przeciwwskazanie – Jeśli twojej niestrawności towarzyszy zgaga, mięta nie jest dobrym pomysłem.
2. Rumianek
Nasze babcie doskonale znały zalety rumianku. Działa on rozkurczająco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Wspomaga trawienie, działa pozytywnie na żołądek jak również zatrzymuje biegunkę. Warto pamiętać że ze względu na swoje właściwości uspokajające rumianek doskonale się sprawdzi w sytuacji, gdy nasze problemy z trawieniem wywołane są stresem.
3. Imbir
Trzecim najpopularniejszym eliksirem na niestrawność jest imbir. Dzięki swoim właściwościom zwiększa ilość soków trawiennych w żołądku, co pomaga w wszybszym trawieniu nadmiaru jedzenia. Możesz pić herbatę imbirową lub zrobić napar z imbiru – kawałki imbiru zalej gorącą wodą i dodaj plasterek cytryny i łyżkę miodu.
4. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest kolejnym świetnym sposobem na pozbycie się niestrawności – przyspiesza proces trawienny i pomaga pozbyć się nieprzyjemnych objawów przejedzenia. Do szklanki wody dodaj dwie stołowe łyżki octu jabłkowego i łyżkę miodu. Postaraj się pić 2-3 razy dziennie.
5. Koper włoski
Napar z kopru włoskiego jest popularnym remedium na wszelkiego rodzaju kolki jelitowe. To niepozorne ziółko warto zaparzyć po obfitym posiłku. Koper zawiera olejki eteryczne łagodzące skurcze jelit i zapobiegające wzdęciom. Reguluje pracę przewodu pokarmowego, zwiększając wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
6. Kminek
Na dolegliwości żołądkowe medycyna ludowa poleca również kminek. Pomaga on w zwalczaniu zarówno niestrawności, jak i mdłości, likwiduje biegunkę oraz wzdęcia. Wymieszaj łyżeczkę zmielonego kminku z ciepłą wodą i wypij. Na bardzo dokuczliwe dolegliwości zastosuj kminek w innej postaci – łyżeczkę kminku wsyp do maślanki lub naturalnego kefiru bez dodatków smakowych i wypij.
7. Melisa lekarska
Melisa jest ziołem znanym przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. Ale to nie wszystkie jej zalety. Jeśli dopadnie nas silny, tępy ból żołądka, powinniśmy sięgnąć po zioła rozkurczowe, takie właśnie jak melisa, które wyeliminują problem. Doskonale smakuje herbatka z melisy z 2 plasterkami pomarańcza i plasterkiem cytryny.
-
Zobacz też: 10 zalet zimnego prysznica
-
8. Ostropest plamisty
Ostropestu plamistego nie trzeba przedstawiać. Od wieków jest stosowany przy oczyszczani wątroby. Pomaga również w jej regeneracji. Pijąc napar z ostropestu, zwiększasz wytwarzanie żółci, dzięki czemu łatwiej będzie strawić tłuste potrawy. Ostropest łagodzi również dolegliwości występujące przy zatruciu pokarmowym.
9. Kolendra
Kolendra jest przyprawą doskonale znaną osobom uwielbiającym guacamole. Doskonale również pomaga w walce z niestrawnością. Pobudza produkcję enzymów trawiennych i działa kojąco na żołądek. Najskuteczniejszym sposobem na dolegliwości żołądkowe jest wypicie kolendry zmieszanej z maślanką.
10. Dziurawiec
Dziurawiec usuwa zgagę, leczy niestrawność, biegunkę i wzdęcia. Łagodzi stany zapalne śluzówki żołądka i jelit. Herbata z dziurawca pita przed posiłkiem ułatwi trawienie i zwiększy wydzielanie żółci, a po posiłku zadziała rozkurczająco. Trzeba tylko pamiętać, że leczenie ziołem dziurawca zwiększa wrażliwość naszej skóry na promieniowanie słoneczne.
11. Bazylia
Bazylia pomaga na niestrawność i zgagę. Redukuje też gazy. Można pić napar ze świeżych liści bazylii lub suszu. Dodaj dwie łyżeczki suszu i odstaw na 10 miut. Możesz zrobić także mieszankę z jogurtu naturalnego, do którego dodasz 2-3 łyżki zmielonej bazylii, szczyptę soli morskiej oraz pół łyżeczki pieprzu.
12. Cynamon
Herbata cynamonowa pomoże żołądkowi strawić jedzenie oraz uwolni cię od przykrych dolegliwości, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Do wrzątku wsyp dwie łyżeczki zmielonego cynamonu lub włóż 2 laseczki cynamonu i odstaw na 10 minut. Napar najlepiej pić, gdy jeszcze jest ciepły. Warto pamiętać, że już pół łyżeczki cynamonu dodane do dwóch łyżek miodu i zjedzone przed posiłkiem ochroni cię przed problemami trawiennymi
Posłuchaj podcastów: