Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w niekontrolowany sposób od wielu lat spędza sen z powiek, zarówno pacjentom, jak i naukowcom zajmującym się problemem.
Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o sukcesach w walce z rakiem, ale wydaje się, że do ogłoszenia ostatecznego zwycięstwa jest jeszcze długa droga. Badania trwają. Ostatnio naukowcy zainteresowali się grzybami z rodziny Ophiocordycipitaceae. Dotychczasowe wyniki wydają się obiecujące.
Grzyb zombie
Pojęcie zombie znane nam jest z filmowych horrorów, w których żywy trup chce zakosztować ludzkiego mięsa, bądź żywa osoba pozbawiona jest własnej woli i jej działania polegają na ślepym wykonywaniu czyichś poleceń. Podobna sytuacja do tej wymyślonej przez scenarzystów filmowych ma miejsce w naturze. Okazuje się, że grzyby z gatunków Ophiocordyceps, do której należy ponad 200 gatunków zachowują się w sposób dla nas okrutny i przerażający.
Researchers are Growing Zombie Mushrooms to Help Create Anti-Cancer and Anti-Viral Drugs: Researchers are now growing zombie mushrooms in a lab in hopes of developing anti-cancer and anti-viral drugs. https://t.co/iFG1UkPcd9 pic.twitter.com/FRXJfrrHs0
— Webster & Webster (@websterNwebster) October 19, 2022
W pewnym momencie swojego cyklu rozwojowego sterują zachowaniem zainfekowanych przez nie owadów w ten sposób, że rozmnażają się i żywią w ich ciałach.
Przykładowo grzyb Ophiocordyceps camponoti-floridani powoduje zmiany behawioralne zakażonej mrówki w ten sposób, że opuszcza ona mrowisko, oddala się i wspina na liść na wysokość 25 cm, po stronie północno – zachodniej. Wgryza się w główną żyłkę liścia i umiera. Grzyb wymusza tę wspinaczkę, owijając mięśnie mrówki, następine zmienia jej ciało w pokarm. Po kilku dniach wyrasta strzępka zakończona kulą z zarodnikami. Zarodniki zostają rozsiane i zakażają inne mrówki.
Scientists Work Out How To Grow Zombie Mushrooms In A Lab — It Could Help Unlock New Virus-Fighting, Anti-Cancer Drugs https://t.co/YW82qM7Qzz pic.twitter.com/oVtXqUtXSR
— Forbes (@Forbes) October 19, 2022
Kordycepina
Uwagę naukowców zwrócił grzyb kordyceps chiński, rosnący na Wyżynie Tybetańskiej, pasożytujący na larwach ćmy, które zabija i mumifikuje. W tradycyjnej medycynie chińskiej ceniony jest jego owocnik, któremu przypisuje się wpływ na potencję i siły witalne. Natomiast współcześnie okazało się, że zawiera kordycepinę, związek strukturalnie podobny do DNA i mogący tworzyć z nim stabilne związki. Dzięki inżynierii genetycznej za pomocą kordycepiny w połączeniu z DNA można stworzyć związek, który doprowadzi do mutacji i śmierci komórki. Stwarza to możliwość opracowania leku przeciwnowotworowego. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali na tej podstawie lek NUC-7738, którego pierwsze badania kliniczne są wielce obiecujące.
Posłuchaj podcastów: