Grzyby – zombie – czy pomogą w walce z rakiem?

Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w niekontrolowany sposób od wielu lat spędza sen z powiek, zarówno pacjentom, jak i naukowcom zajmującym się problemem.

Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o sukcesach w walce z rakiem, ale wydaje się, że do ogłoszenia ostatecznego zwycięstwa jest jeszcze długa droga. Badania trwają. Ostatnio naukowcy zainteresowali się grzybami z rodziny Ophiocordycipitaceae. Dotychczasowe wyniki wydają się obiecujące.

Grzyb zombie

Pojęcie zombie znane nam jest z filmowych horrorów, w których żywy trup chce zakosztować ludzkiego mięsa, bądź żywa osoba pozbawiona jest własnej woli i jej działania polegają na ślepym wykonywaniu czyichś poleceń. Podobna sytuacja do tej wymyślonej przez scenarzystów filmowych ma miejsce w naturze. Okazuje się, że grzyby z gatunków Ophiocordyceps, do której należy ponad 200 gatunków zachowują się w sposób dla nas okrutny i przerażający.

W pewnym momencie swojego cyklu rozwojowego sterują zachowaniem zainfekowanych przez nie owadów w ten sposób, że rozmnażają się i żywią w ich ciałach.

Przykładowo grzyb Ophiocordyceps camponoti-floridani powoduje zmiany behawioralne zakażonej mrówki w ten sposób, że opuszcza ona mrowisko, oddala się i wspina na liść na wysokość 25 cm, po stronie północno – zachodniej. Wgryza się w główną żyłkę liścia i umiera. Grzyb wymusza tę wspinaczkę, owijając mięśnie mrówki, następine zmienia jej ciało w pokarm. Po kilku dniach wyrasta strzępka zakończona kulą z zarodnikami. Zarodniki zostają rozsiane i zakażają inne mrówki.

Kordycepina

Uwagę naukowców zwrócił grzyb kordyceps chiński, rosnący na Wyżynie Tybetańskiej, pasożytujący na larwach ćmy, które zabija i mumifikuje. W tradycyjnej medycynie chińskiej ceniony jest jego owocnik, któremu przypisuje się wpływ na potencję i siły witalne. Natomiast współcześnie okazało się, że zawiera kordycepinę, związek strukturalnie podobny do DNA i mogący tworzyć z nim stabilne związki. Dzięki inżynierii genetycznej za pomocą kordycepiny w połączeniu z DNA można stworzyć związek, który doprowadzi do mutacji i śmierci komórki. Stwarza to możliwość opracowania leku przeciwnowotworowego. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali na tej podstawie lek NUC-7738, którego pierwsze badania kliniczne są wielce obiecujące.

Teonanacatl – święte grzyby Azteków używane do dziś

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię