Historia i tradycje związane z Andrzejkami

243

Andrzejki obchodzimy 30 listopada w imieniny „Andrzeja”. W ten dzień przypada wspomnienie śmierci Andrzeja Apostoła, któremu dane było prowadzić działalność misjonarska nad morzem Czarnym.

Niektóre źródła twierdzą, że zwyczaj wróżb andrzejkowych był w Europie praktykowany już w XVI wieku, inne próbują przekonać nas że andrzejki obchodzono już w wieku XII.

Etnografowie łączą „andrzejki” z greckim tłumaczeniem imienia Andrzej, który uważany była za patrona panien, które to chcą szybko zmienić swój stan cywilny. Zgodnie z tym tropem, andrzejki to przede wszystkim czas wróżb dziewczęcych, dotyczących małżeństwa i miłości. Panowie podobne święto obchodzili 4 listopada w „katarzynki”, w które mogli wywróżyć czy i jak szybko będą mogli pozbyć się swego kawalerskiego stanu.

Z biegiem czasu jednak „andrzejki” wchłonęły obchody katarzynek, a panowie zaczęli świętować wraz z kobietami. Dziś, wróżby to głównie zabawa, jednak im dalej się cofniemy, tym poważniej traktowano andrzejkowe wróżby – chociaż te były potępiane przez Kościół katolicki, dla którego wszystko co związane z magia i wróżbiarstwem pochodzi od szatana a więc jest złem w najczystszej postaci. Andrzejki były ważnym świętem w kalendarzu dawnej Polski. Wieczór traktowano z ogromna powagą, wróżby odprawiono w wyjątkowy sposób. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały zadanie odpędzać złe duchy. Panny umieszczały pod poduszką męskie spodnie co miało zapewnić sny o przyszłym mężu. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze andrzejkowe tradycje:

  1. Lanie wosku

Tradycja ta jest tak znana, że chyba nikomu nie trzeba jej bliżej przypominać. Gorący wosk wylewamy na wodę a następnie w jego kształcie doszukujemy się symboli i staramy się je zinterpretować. Czasami po zakończeniu tworzenia figury, rzuca się jej cień na ścianę co ma być pomocne w interpretacji znaku. Według tradycji, wosk powinno się lać ze świecy przez dziurkę od klucza.

  1. Wyścig butów

W tej zabawie chodzi o to, aby lewe buty uczestników ustawić w rzędzie w kącie pokoju. Następnie powinno się buty przestawiać w taki sposób, aby ostatni but wskakiwał przed pierwszego. wyścig trwa do momentu, w którym któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest jego właścicielem pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.

  1. Rzut trzewikiem

Zabawa polega na tym, że jeden z uczestników odwraca się tyłem do drzwi, a następnie za głowę rzuca lewy but. But, który upadł podeszwa do podłogi i był skierowany czubkiem ku drzwiom miał zwiastować pannom i kawalerom szybką zmianę stanu cywilnego. Przyda się również mała porada: aby uniknąć szkód w mieszkaniu warto zamienić but na miękki kapeć.

  1. Cztery filiżanki

Pod trzy z czterech filiżanek wkładamy listek, obrączkę i monetę, pod czwartą nie umieszczamy nic. Następnie zamieniamy miejsca filiżanek (najlepiej gdyby zrobiła to inna osoba) po czym wybieramy jedną z nich. Filiżanka, pod która znajdowała się obrączka oznacza miłość, listek małżeństwo, moneta zaś bogactwo. W zabawie można wykorzystać większą ilość filiżanek i symboli: klucz zwiastować będzie przeprowadzkę, kostka cukru – słodkie i beztroskie życie. wybranie pustej filiżanki oznacza, że w najbliższym czasie nic się w naszym życiu nie zmieni.

  1. Najdłuższa obierzyna

W tej zabawie wykorzystuje się podobnej wielkości jabłka, które powierza się uczestnikom zabawy do obrania. Osoba, której uda się uzyskać najdłuższą obierkę będzie miała związek najdłuższy stażem. Następnie każdy z uczestników może rzucić swoja obierkę za siebie – w kształcie, w którym się ułoży na ziemi można dopatrywać się litery, która będzie inicjałem jego przyszłej wybranki lub wybranka.

  1. Karteczki pod poduszką

Na małych karteczkach wypisujemy imiona (mogą to być imiona kolegów i koleżanek – osób znanych dla uczestników). Następnie składamy karteczki i umieszczamy je pod poduszką na noc. Tuz po przebudzeniu, należy włożyć pod poduszkę rękę i wyciągnąć „pierwszą lepszą” karteczkę. Imię, które będzie na niej zapisane to imię naszego ukochanego lub ukochanej, bądź przyszłego najlepszego przyjaciela.

Podobnie przebiega zabawa z rzucaniem karteczek – na karteczkach zapisujemy imiona płci przeciwnej a następnie wszystkie karteczki rzucamy za siebie. Kartka, która upadła najbliżej nas skrywa imię naszego ukochanego lub ukochanej.

  1. Serce z imionami

Należy wyciąć dwa duże papierowe serca. Na jednym z nich wpisujemy popularne imię męskie, na drugim – żeńskie. Jedna osoba trzyma serca, a pozostali uczestnicy je przekłuwają (pozostali uczestnicy nie widzą zapisanych imion). Imię, w które uczestnik trafił szpilką to imię jego przyszłej żony lub męża.

  1. Rzucanie monetą

Każdy z uczestników zabawy wybiera monetę o dowolnym nominale. Następnie należy pomyśleć życzenie i trafić monetą do napełnionego wodą naczynia umieszczonego w pewnej odległości (nie może być ani za daleko, ani za blisko). Marzenie każdego, kto trafi moneta do miski spełni się.

  1. Łódki na wodzie

Aby przygotować się do zabawy należy wykonać łódki z papieru, mogą być to również łupiny orzecha. Na jednej łódce piszemy swoje imię, na pozostałych łódka imiona płci przeciwnej. Następnie łódki puszczamy na wodę. Imię zapisane na łódce z którą spotka się łódka z zapisanym naszym imieniem to imię naszego przyszłego wybranka lub wybranki. W zabawie może wziąć udział więcej osób – wówczas każdy przygotowuje wyłącznie swoją łódź – osoby, których łodzie się spotkają zakochają się w sobie.

  1. Wróżba ze szpilek

Do zabawy potrzebne będzie opakowanie szpilek. Wszystkie należy rozsypać na stole kilka razy, do momentu w którym ułoży się jakaś litera. (można rozsypywać kilka razy). Litera, która się utworzyła to pierwsza litera imienia naszego wybranka lub wybranki.

Bawcie się dobrze i pamiętajcie: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Skąd się biorą wróżki? Czy wróżby się sprawdzają? Zobacz