Jak Polacy w Stanach Zjednoczonych obchodzą święta Bożego Narodzenia

envato

Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych podtrzymują polskie zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. W polskich domach za Oceanem będzie wigilia i polskie potrawy. Część naszych rodaków uda się też na pasterkę.

W domach imigrantów z Polski Boże Narodzenie wygląda tak jak w kraju. Rozpoczyna je wigilia z tradycyjnymi polskimi potrawami. Nie na wszystkich polonijnych stołach w USA można zobaczyć karpia. Ryba ta jest bowiem w Stanach Zjednoczonych mało popularna. Z pozostałymi potrawami nie ma jednak żadnego problemu.

W większych skupiskach Polonii, gdzie znajdują się polskie kościoły, Polacy uczestniczą w pasterkach. Wspólną tradycją polskiego i amerykańskiego Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd, które różnią się tylko językiem. Większość Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych przejęło amerykański zwyczaj wczesnego ubierania choinki – często już na przełomie listopada i grudnia.

Największymi wygranymi połączenia polskiej i amerykańskiej tradycji Bożego Narodzenia są dzieci, które często dostają prezenty dwukrotnie – po polsku w wigilię i po amerykańsku w pierwszy dzień świąt.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię