Jak przygotować zwierzęta domowe do nocy sylwestrowej?

Zagłuszenie wystrzałów w domu, spacery z psami tylko na smyczy, a w przypadku zwierząt uwrażliwionych na dźwięki – zastosowanie środków farmakologicznych.

To zalecenia behawiorystów przed zbliżająca się nocą sylwestrową. Huk petard i fajerwerków to duży stres dla zwierząt, a dla niektórych z nich śmiertelne zagrożenie.
Behawiorystka, trenerka psów i zoofizjoterapeutka Katarzyna Bargiełowska podkreśliła, że spacery z psami powinny się odbywać w miejscach, gdzie nie ma tych wystrzałów, najlepiej – jeśli to możliwe – wyjechać z nimi poza miasto.

 

Przed Sylwestrem muszą też być wyprowadzane na smyczy lub lince treningowej. Najlepiej, by miały podwójne zapięcie, by smycz była przymocowana zarówno do obroży, jak i szelek. „Szczególne ma to znaczenie u psów, które już są uwrażliwione na wystrzały, natomiast nigdy nie wiem, jak zareagują psy, które te wystrzały będą przeżywały pierwszy raz” – zaznaczyła behawiorystka.

Katarzyna Bargiełowska radzi, by już kilka dni wcześniej przygotować zwierzęta do nocy sylwestrowej. W przypadku zwierząt, które bardzo stresują się hukami, należy udać się do weterynarza, aby ten dostosował odpowiednie środki farmakologiczne.
Behawiorystka podkreśliła, że w noc sylwestrową należy zasłonić okna, by zwierzęta nie widziały błysków fajerwerków i petard. Zaleciła również, by wcześniej na oknach zawiesić migające lampki, tak, by podczas Sylwestra nie kojarzyły blasku na zewnątrz bezpośrednio z wystrzałami.

Ponadto należy wystrzały, puszczając muzykę, która relaksuje psa. W noc sylwestrową zwierzęta nie powinny zostawać same w domu. Nie należy też otwierać okien i balkonów, tak, by zestresowane zwierzęta nie wyskoczyły.

IAR

14 dowodów na to, że twój pies jest najlepszym przyjacielem

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię