Jerzy Urban nie żyje – kim był naczelny tygodnika „NIE”?

Fot. Twitter @TygodnikNIE

Urodzony 3-go sierpnia 1933 roku Jerzy Urban był polskim dziennikarzem, publicystą, satyrykiem, pisarzem i politykiem. Do dnia śmierci tj. 3 października 2022 r był naczelnym tygodnika „NIE”.

Kim był Jerzy Urban? Był na pewno postacią kontrowersyjną. Jako rzecznik prasowy rządów PRL w latach 1981-1989 był człowiekiem odpowiedzialnym za propagandę. Mógł pochwalić się obecnością w branży filmowej jako aktor i scenarzysta. Zagrał w takich filmach jak: „MC. Człowiek z winylu”, „Gry wojenne”, „Kurier nadziei”, „Wybór Polski”.

 

Jerzy Urban był nie tylko człowiekiem wykształconym ale również wszechstronnie uzdolnionym i posiadał wiele zainteresowań. Życie prywatne miał tak bardzo skomplikowane jak zawodowe: miał trzy żony. Pierwszą z nich była dziennikarka Wiesława Grochola, rozpad małżeństwa nastąpił po 11 latach. Drugą żoną była Katarzyna Andrzejewska. Natomiast do dnia śmierci Jerzego Urbana tj. 3 października 2022 r była Małgorzata Daniszewska, z którą mieszkał w Konstancinie-Jeziornie. Doczekał się córki Aleksandry Magdaleny z pierwszego małżeństwa i dwóch wnuków. Twierdził, że jest ateistą.

Był płodnym autorem – światło dzienne ujrzało aż 21 książek, między innymi

Bez względu na to co my o nim myśleliśmy czy nadal myślimy, Jerzy Urban przez większą część swojego życia robił to co uważał za słuszne i przeżył życie dokładnie tak, jak chciał.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię