Kim jest gubernator Florydy, Ron DeSantis?

Po listopadowej wygranej w wyborach o Gubernatora Florydy, jego nazwisko pojawia się na czołowej liście republikańskich nominacji na prezydenta USA w wyborach 2024 roku.

Nawet były prezydent Donald Trump uważa go za rywala numer 1, atakując DeSantisa charakter od kilku miesięcy.

44-letni Ronald Dion DeSantis pełni funkcję gubernatora od 2019 roku. W wyborach 8 listopada pokonał Charlie Crist, ponownie wygrywając stołek gubernatorski. Jego 19,4% przewaga – margines zwycięstwa był największym w stanie od 40 lat.

Kim jest potencjalny przyszły prezydent USA?

  • Prawnik
  • Polityk
  • Wojskowy
  • Gubernator
  • Prokurator federalny
  • Mąż
  • Ojciec
  • Włoch
  • Republikanin

Ron DeSantis urodził się na Florydzie w rodzinie robotniczej. Uczęszczał do YaleUniversity, który ukończył z wyróżnieniem. Był kapitanem uniwersyteckiej drużyny baseballowej. Ukończył również z wyróżnieniem Harvard Law School. Podczas pobytu na Harvardzie otrzymał pozycję w marynarce wojennej USA jako oficer JAG. Ukończył Szkołę Sprawiedliwości Marynarki Wojennej w 2005 roku. W 2006 roku awansował z porucznika na porucznika. Pracował dla dowódcy Joint Task Force-Guantanamo (JTF-GTMO), pracując bezpośrednio z zatrzymanymi w Guantanamo Bay Joint Detention Facility.

Podczas swojej kariery wojskowej DeSantis został odznaczony Medalem Brązowej Gwiazdy, Medalem Wyróżnienia Korpusu Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej, Medalem Służby Globalnej Wojny z Terroryzmem oraz Medalem Kampanii Iraku.

Po służbie czynnej służył jako prokurator federalny. Po raz pierwszy został wybrany do Kongresu w 2012 roku. Ponownie został wybrany w 2014 i 2016.

W styczniu 2018 roku DeSantis ogłosił swoją kandydaturę na gubernatora Florydy, wygrywając wybory  w listopadzie. Dwa tygodnie temu został wybrany na drugą kadencję.

W 2010 roku poślubił Casey DeSantis, z którą ma trójkę dzieci.

Polityka DeSantis

Kluczowe projekty, inicjatywy i stanowiska Ron DeSantis:

Aborcja

DeSantis zobowiązał się do „rozszerzenia ochrony życia”. 14 kwietnia 2022 roku podpisał ustawę zakazującą aborcji elektywnej po 15 tygodniu ciąży; zgodnie z poprzednim prawem limit wynosił 24 tygodnie.

 

Gospodarka

DeSantis ueaża, że debata nad sposobem zmniejszenia deficytu federalnego powinna przesunąć nacisk z podwyżek podatków na ograniczanie wydatków i pobudzanie wzrostu gospodarczego. Popiera politykę „bez budżetu, bez zapłaty”, aby zachęcić Kongres do uchwalenia budżetu. Uważa, że System Rezerwy Federalnej powinien podlegać audytowi.

IRS

Citizens Against Government Waste, konserwatywny think tank, nazwał DeSantis „Superbohaterem podatników”.

Edukacja

DeSantis sprzeciwia się federalnym programom edukacyjnym, takim jak No Child Left Behind Act i Race to the Top, twierdząc, że polityka edukacyjna powinna być prowadzona na poziomie lokalnym.

DeSantis wprowadził Ustawę o Reformie Szkolnictwa Wyższego i Możliwościach, która umożliwiłaby stanom tworzenie własnych systemów akredytacji.

15 grudnia 2021 roku DeSantis ogłosił ustawę Stop Wrongs to Our Kids and Employees (WOKE), która pozwoliłaby rodzicom pozwać okręgi szkolne, które uczą ich dzieci krytycznej teorii rasowej.

DeSantis podpisał ustawę SB 1054, która wymaga, aby uczniowie rozpoczynający naukę w liceum rozpoczynającym rok szkolny 2023-24 wzięli udział w kursie finansowym.

DeSantis podpisał House Bill 395, nakazujący szkołom obchodzić tradycyjny Dzień Rewolucji Październikowej 7 listopada jako Dzień Ofiar Komunizmu, poświęcając 45 minut na nauczanie o komunizmie, roli Józefa Stalina, Mao Zedonga, Fidela Castro i innych przywódców komunistycznych w historii, oraz „jak ludzie cierpieli pod tymi reżimami”.

Środowisko

DeSantis podpisał ustawę House Bill 919, która zabrania samorządom nakładania zakazów lub ograniczeń na jakiekolwiek źródło energii elektrycznej.

DeSantis popiera zakaz szczelinowania hydraulicznego.

Broń

DeSantis sprzeciwia się kontroli broni, mówiąc: „Bardzo rzadko ograniczenia dotyczące broni palnej wpływają na przestępców”.

Imigracja

DeSantis był krytykiem polityki imigracyjnej Obamy.

Sprzeciwiał się DACA i DAPA.

Administracja DeSantis przeznaczyła 12 milionów dolarów na relokację migrantów do innych stanów.

Limity czasowe i emerytury

DeSantis zdecydował się nie otrzymywać swojej kongresowej emerytury i złożył wniosek, który miał wyeliminować emerytury dla członków Kongresu. Po wprowadzeniu ustawy o emeryturach w Kongresie DeSantis powiedział: „Ojcowie Założyciele wyobrażali sobie wybranych urzędników jako część klasy służebnej, jednak Waszyngton przekształcił się w kulturę klasy rządzącej”.

DeSantis popiera poprawkę do konstytucji, aby nałożyć limity kadencji na członków Kongresu, tak aby przedstawiciele USA byli ograniczeni do trzech kadencji, a senatorów do dwóch.

ZJ

Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię