Najlepsze kraje na komfortową emeryturę

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że Stany Zjednoczone nie są najlepszym rozwiązaniem na spędzenie emerytury. Szczególnie jeśli wysokość emerytury jest niska trudno jest znaleźć cenowo przystępne miejsce do zamieszkania oferujące wysoką jakość życia.

W kilku najnowszych rankingach pod uwagę wzięto koszty życia, jakość życia, przyjazne środowisko podatkowe dla emerytów, klimat, dobrze rozwinięty system zdrowia publicznego, dostępność kulturową i bezpieczeństwo.

 

Oto 5 krajów, które otrzymują najwyższe wyniki ranking po rankingu:

Portugalia

Często wymieniana jako jeden z najlepszych krajów na spędzenie emerytury ma wiele do zaoferowania. Wspaniały klimat, różnorodność terenu, historyczne miasta i  bajkowe wioski rybackie, miłe społeczeństwo i niski koszt utrzymania przyciągają wielu. Jednymi z najpopularniejszych miejsc są region Algarve na południu Portugalii, wyspa Madeira, Lizbona i Porto.

Obywatele Unii Europejskiej muszą jedynie wypełnić kilka wniosków, aby skorzystać z wielu takich samych świadczeń, jak obywatele portugalscy.
Obywatele innych krajów potrzebują uzyskać pozwolenie z portugalskiego urzędu konsularnego w swoim kraju, aby móc przenieść się do Portugalii. W konsulacie sprawdzane są przeszłość kryminalna i dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

Hiszpania

Sąsiadująca z Portugalią Hiszpania ma wiele do zaoferowania pod kątem jakości życia. Życie w Hiszpanii nastawione jest na relaks i przyjemności. Jednym z najczęściej wybieranych regionów na przeprowadzką jest Kraj Basków, który składa się z siedmiu prowincji leżących na granicy francusko-hiszpańskiej na Atlantyku.

Obywatele UE nie potrzebują specjalnych wiz ani pozwolenia na pobyt, aby tam mieszkać, pracować, przejść na emeryturę lub studiować.
Obywatele spoza UE mogą starać się o wizę długoterminową lub rezydencyjną wykazują wystarczający miesięczny dochód na utrzymanie się.

Panama

Ciepły tropikalny klimat, mili mieszkańcy, bezpieczeństwo i dostęp do szpitali czynią Panamę jednym z najpopularniejszych krajów na spędzenie emerytury. Stworzony w 1987 roku Pensionado program oferuje zniżki od 10 do 50% na wszystko od leków i pobytu w szpitalu do biletów lotniczych dla rezydentów emerytów.

Aby zostać rezydentem należy złożyć podanie o status rezydenta i wykazać dochód w wysokości przynajmniej 1000 USD miesięcznie.

 

Australia

Marzenie wielu, Australia oferuje malownicze krajobrazy, dobrą opiekę zdrowotną, niską przestępczość i ciekawe życie. Życie w Australii jest również tanie. Średnio miesięcznie potrzeba900 USD na wygodne życie.

Aby móc ubiegać się o wizę uprawniającą do przejścia na emeryturę w Australii:

  • Musisz mieć co najmniej 55 lat
  • Nie możesz mieć na utrzymaniu dzieci lub innych członków rodziny
  • Musisz mieć dobry charakter
  • Musisz być zdrowy.

Malta

To kolejny kraj pojawiający się na wielu listach oferującego komfortowe życie podczas emerytury. Ciepłe wody Morza Śródziemnego, ciekawa historia, wspaniały klimat i światowej klasy system opieki zdrowotnej zachęcają do przeprowadzki.

Aby legalnie zamieszkać na Malcie jako emeryt należy:

  • Musisz spełnić wymagania dotyczące wieku emerytalnego
  • Musisz posiadać lub wynajmować nieruchomość.
  • Nie możesz pracować.
  • Twój dochód musi pochodzić z emerytur.
  • Nie możesz spędzić mniej niż 90 dni w ciągu roku ani dłużej niż sześć miesięcy w żadnym innym kraju strefy Schengen poza Maltą.
  • Musisz być w dobrym stanie zdrowia.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię