Naukowcy zbadali wzorce kupowania broni wśród masowych morderców

W 2022 roku doszło do 647 masowych strzelanin w USA. Jest to niesamowity wzrost w porównaniu z rokiem 2012 kiedy do masowych strzelanin doszło 16 razy. Tylko w tym roku Stany Zjednoczone odnotowały już ponad 100.

W związku z tym bezprecedensowym wzrostem, badacze i organy ścigania próbują znaleźć jak najwięcej informacji i wzorców, które mogą posłużyć do lepszego zrozumienia działania masowych morderców i wyeliminowania strzelanin w przyszłości.

W celu znalezienia nowych strategii zapobiegawczych, w najnowszym badaniu UC Davis Violence Prevention Research Program (VPRP), naukowcy przeanalizowali zapisy dotyczące zakupów broni w Kalifornii. Dane te wykazały, że masowi i aktywni strzelcy mają odmienne wzorce kupowania broni w porównaniu z innymi legalnymi nabywcami.

 

Naukowcy VPRP w badaniu wykorzystali dostępne dane z publicznych baz, aby zidentyfikować aktywnych i masowych strzelców z Kalifornii, którzy dokonali ataków w latach 1985-2018. Porównali je z doniesieniami medialnymi oraz historiami przestępstw i transakcji z California Department of Justice Dealer Record of Sale database. Baza danych zawiera informacje o wszystkich autoryzowanych nabywcach broni i transakcjach w stanie od 1985 roku. Kalifornia zmieniła system danych w 1996 roku, kiedy to wprowadziła bardziej szczegółowe informacje do baz danych. To właśnie dzięki tym szczegółowym danym, naukowcy mogli porównać historię nabywania broni palnej przez masowych i aktywnych strzelców z historiami innych autoryzowanych nabywców na podstawie różnych czynników.

Podczas badań, naukowcom zaczęły ukazywać się różne wzorce masowych morderców. Badacze VRPR wyszczególnili kilki głównych wzorców wśród masowych morderców, którzy dokonali zbrodni w latach 1996 – 2018:

  • masowi mordercy kupili więcej broni w roku poprzedzającym atak niż kiedykolwiek wcześniej – jest to zwykle najwcześniejszym zachowaniem związanym z planowaniem/przygotowaniem do ataku
  • starsi wiekiem masowi mordercy kupili swoją pierwszą broń w starszym wieku
  • częściej z masowych morderców posiadała historię odmowy sprzedaży
  • broń kupiona bliżej daty ataku była bronią długą, czyli karabiny lub strzelby
  • broń kupiona bliżej daty ataku była w większości przypadków kupiona w innym stanie niż stan zamieszkania masowego mordercy.
  • Zobacz też: Elon Musk wzywa do natychmiastowego wstrzymania prac nad sztuczną inteligencją
  • w wielu przypadkach broń nabyta była w sposób nieuprawniony – nielegalny, nawet wśród niektórych masowych i aktywnych strzelców, którzy bez problemu mogli kupić broń legalnie.
  • podczas gdy niektóre z najbardziej śmiercionośnych strzelanin masowych obejmują karabiny półautomatyczne, pistolety stanowią najpowszechniejszy rodzaj broni używanej w strzelaninach masowych i aktywnych.

Liz Tomsich, analityk danych badawczych w VPRP i pierwsza autorka badania, napisała, że „te nowe odkrycia zachowań akwizycyjnych przed atakiem wśród masowych i aktywnych strzelców sugerują historie zakupów, które mogą zasługiwać na dalszą analizę w celu zapobiegania masowym strzelaninom”.

Hannah S. Laqueur, adiunkt na Wydziale Medycyny Ratunkowej i główny autor badania dodała, że „odkrycia dostarczają informacji na temat zachowań wśród strzelców masowych i aktywnych. Przyszłe badania mogą pomóc w ustaleniu, czy wzorce akwizycji charakteryzujące strzelców masowych i aktywnych można wykorzystać w połączeniu z innymi wskaźnikami planowania przed atakiem, aby wywołać reakcję organów ścigania i innych specjalistów interwencyjnych”.

Więcej informacji na temat powyższego badania można uzyskać na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0047235223000181?via%3Dihub

Skradziona broń wojskowa trafia na ulice Ameryki

Posłuchaj  podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię