Nowa broń USA. Niemal niewykrywalna

Być niewidocznym, podejść skrycie i uderzyć całą mocą. Oto taktyka, która stosowana była od zawsze, od kiedy zaistniały wojny i konflikty zbrojne.

Dziś, gdy miecze zostały zastąpione przez karabiny maszynowe, a głazy miotane przez katapulty, bomby, taktyka pozostała niezmienna – być niewidzialnym ma takie samo znaczenie.

Lotnictwo

Wybuch I Wojny Światowej wykazał, jak groźną bronią jest samolot. Szybko okazało się, że może on razić wroga na różne sposoby daleko z linią frontu, a także być najszybszym środkiem transportu. Pojawiła się potrzeba ochrony własnej floty powietrznej. Górne powierzchnie samolotów malowane były farbami o kolorach przypominających naturalne otoczenie, natomiast spód, na kolor jasnoniebieski, przez co maszyna miała być mniej widoczna na tle nieba.

Radar

Prawdziwy problem pojawił się wraz z wynalezieniem radaru. Samoloty były widoczne na ekranie z daleka. Wynalazek radaru w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Formacje niemieckie wykrywane były na tyle wcześnie, że pozwalało to na zorganizowanie skutecznej obrony.

Stealth

Termin kojarzony z nowoczesną technologią w odniesieniu do współczesnych samolotów bojowych. Oczywiście nie istnieje uniwersalna metoda, która chroni przed wykryciem. Wszystko zależy od tego, przed czym należy się ukryć. Dla samolotu kluczowe znaczenie ma radar, gdyż po uzyskaniu kontaktu wzrokowego, najczęściej, na działania obronne jest już za późno. Jedną z metod obrony, było pokrycie kadłuba i płatów materiałem pochłaniającym fale radiowe wysłane przez radar. Jednak żaden materiał nie pochłania ich w 100%, część z nich jest odbijana i rejestrowana przez radar. Stosowane jest jednocześnie takie ukształtowanie powierzchni maszyny, aby fale radiowe były odbijane w górę i nie wracały do urządzenia, które go wysłało. Następną kwestią jest promieniowanie podczerwone emitowane przez silniki. Jako zabezpieczenie stosuje się odpowiednią konstrukcję kadłuba i chłodzenie emitowanych gazów.

B-21 Raider

Najnowszy bombowiec sił zbrojnych USA, najnowszej, 6 generacji. Konstrukcja latającego skrzydła, bardzo podobna do swego poprzednika bombowca B-1. Zdolny jest do przenoszenia broni konwencjonalnej i jądrowej. Ma możliwość tankowania w powietrzu, co zwiększa jego zasięg. Producent, koncern Northrop Grumman twierdzi, że jest to samolot 6 generacji, dlatego, że zastosowany został nowy, trwalszy materiał zabezpieczający przed wykryciem radarem, może porozumiewać się bezpośrednio z innymi samolotami, a także w swoich systemach łatwo może integrować przyszłe, jeszcze nie istniejące rodzaje broni, te które obecnie są w fazie projektowania.

Jak uzyskać obywatelstwo amerykańskie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię