Niewidzialna maska ochroni cię przed wirusami?!

Fot. Wisdome Wearables

Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie opracowali rewolucyjną technologię. Pandemia COVID – 19 wymusiła szukania innowacyjnych rozwiązań. Na takie trafili izraelscy wynalazcy.

Jak poinformował dziennik „The Jerusalem Post”, innowacyjna technologia w postaci niewidocznej maski chroni nie tylko przed rozprzestrzenianiem się SARS – COV, powszechnego wirusa grypy, groźnego MERS, ale także innych patogenów.

Konieczność noszenia maseczek  i związany z tym dyskomfort sprawia, że wiele osób nosi je nieprawidłowo lub wręcz ignoruje nakaz. Niewidzialna maska ma być również nieodczuwalna, więc nie będzie ani ograniczać swobody oddychania, ani możliwości rozpoznawania wyrazu twarzy rozmówcy.

Zespół, kierowany przez profesorów Moshe Shohama i Davida Greenblatta przedstawił niedawno opublikowane badania, oparte na eksperymentach przeprowadzonych w laboratorium. Ich podstawą było rozwiązanie kwestii konwencjonalnej maski, poprzez utworzenie niewidzialnej „osłony powietrznej” przed twarzą użytkownika. Strumień powietrza wytwarzany jest przez niewielkie lekkie urządzenie montowane na daszku czapki.

Badacze zadbali nie tylko o komfort użytkowników, ale także o środowisko. Zaprojektowane przez nich filtry są wielorazowego użytku. Kiedy można się spodziewać tego innowacyjnego rozwiązania? Otóż Technion niedawno udzielił licencji na tę technologię firmie Wisdome Wearables Ltd.

Start-up jest obecnie w trakcie komercjalizacji produktu i szuka partnerów do wdrożenia technologii z korzyścią dla osób o wysokim ryzyku zachorowania na wirusy układu oddechowego – poinformował w konkluzji swojej relacji z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie „The Jerusalem Post”.

MT

6 najbardziej śmiercionośnych wirusów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię