Czy maski chirurgiczne mają datę ważności?

Niewykorzystane jednorazowe maski chirurgiczne zachowują ważność przez około trzy lata od daty produkcji.

Maski chirurgiczne są zwykle wykonane z włókniny lub polipropylenu oraz posiadają filtr i powłokę antybakteryjną. Prawdziwa – legalna maska ​​chirurgiczna powinna mieć numer partii, który można znaleźć na opakowaniu produktu. Zawiera również datę produkcji i datę ważności.

Aby maska zachowała swoją skuteczność filtracji należy je także prawidłowo przechowywać. Jeśli opakowanie zostanie otwarte, należy je wyrzucić po trzech miesiącach, ponieważ składnik medyczny masek może się zepsuć i stracić skuteczność.

Również aby zmaksymalizować ich trzyletni okres przydatności należy unikać trzymania masek chirurgicznych w środowisku o wysokiej temperaturze i wilgotności.

Maski chirurgiczne nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Należy je wymienić na nowe, gdy są zabrudzone lub uszkodzone, a także gdy oddychanie przez maskę staje się niełatwe i utrudnione.

Wyrzucona maska ​​może nadal rozprzestrzeniać infekcję, dlatego należy ją odpowiednio utylizować, przechowując ją w szczelnej plastikowej torbie przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady z pokrywą.

CDC i FDA twierdzą, że przeterminowane maski jednorazowe nadal stanowią ochronę tylko w zmniejszonym wymiarze, gdyż składnik medyczny masek traci skuteczność.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię