„Obszerny list” polskiego prezydenta do Joe Bidena

Prezydent Andrzej Duda poinformował w rozmowie z Telewizją Polską, że wysłał „obszerny list” do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena.

Jak powiedział Andrzej Duda, administracja amerykańskiego prezydenta skontaktowała się później w tej sprawie z ministrami jego kancelarii.

Pózniej doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim i Pawłem Solochem. Rozmowa dotyczyła między innymi współpracy wojskowej i energetyki a także polityki wobec Rosji oraz Chin. Jake Sullivan podkreślił też zainteresowanie administracji Joe Bidena wzmocnieniem relacji z Polską.

 

„Mam nadzieję, że stosunki polsko-amerykańskie będą na tak samo dobrym poziomie, jak do tej pory” – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że prezydenccy urzędnicy z Polski i USA omawiali list, a z rozmowy wynika, że Waszyngton jest mocno zainteresowany kwestiami bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej, inwestycjami oraz współpracą z inicjatywą Trójmorza.

„Ja nie ukrywam, że ja wysłałem list do prezydenta dość obszerny, w którym omówiony był stan stosunków polsko-amerykańskich i realizowanej w zakresie tych stosunków współpracy i ten list był omawiany w tej rozmowie” – dodał prezydent.

Andrzej Duda na antenie TVP pytany był również o pierwsze decyzje Joe Bidena. Polski prezydent odpowiedział, że nie chce komentować polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych.

IAR/AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię