Hortiterapia – (leczenie ogrodem) w walce z demencją

Wiele osób bardzo ceni sobie czas spędzony w ogrodzie, wśród dojrzewających owoców i pachnących kwiatów. Praca w ogrodzie, choć do lekkich nie należy, pomaga się zrelaksować, odpocząć, odciąć od przykrych myśli i problemów dnia codziennego.

Psychologowie i lekarze coraz częściej zwracają uwagę na pozytywny wpływ ogrodnictwa na zdrowie psychiczne pacjentów i wykorzystują tę metodę podczas leczenia. Czym jest hortiterapia?

 

Hortiterapia (leczenie ogrodem) sprawdza się doskonale u osób chorych psychicznie i fizycznie. Pacjenci niepełnosprawni ruchowo i umysłowo, cierpiący na depresję, a także mający problemy z odnalezieniem się w sytuacjach społecznych mogą czerpać korzyści z hortiterapii. Polecana jest także osobom starszym, które zmagają się z demencją. A to jeszcze nie koniec, bo lista dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które działa leczenie ogrodem jest niemal nieskończona.

Terapia ogrodem to raczkująca dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która w Polsce dopiero zaczyna być popularyzowana, choć to, że przebywanie na łonie natury ma dobry wpływ na nasze samopoczucie i dobrostan fizyczny to raczej element wiedzy powszechnej. W innych krajach europejskich taka terapia doskonale się przyjęła i ciągle podbija kolejne państwa.

Hortiterapia może opierać się na wykonywaniu drobnych, lekkich prac fizycznych w ogrodzie. Może to być podlewanie roślin, zbieranie dojrzałych owoców lub warzyw. U tych pacjentów, którzy zamiast pracy w ogrodzie preferują wypoczynek na łonie natury, leczenie ogrodem również znajdzie zastosowanie. Spacerowanie, obserwowanie roślin i zwierząt, oddychanie świeżym powietrzem i wsłuchiwanie się w dźwięki przyrody także stanowi skuteczny element terapii ogrodem, a samo przebywanie wśród natury działa kojąco, uspokaja nerwy i wycisza.

 

Terapia prowadzona jest przez wykwalifikowanego hortiterapeutę, który specjalizuje się w fizjoterapii i psychologii, a także posiada wiedzę z dziedziny ogrodnictwa i botaniki. Studia w tej dziedzinie mają charakter podyplomowy. Takie zajęcie może okazać się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z psychologią lub fizjoterapią, a dodatkowo uwielbiają naturę, ogrodnictwo i odpoczynek na świeżym powietrzu.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię