Papież apeluje do prezydenta Putina o przerwanie wojny

Papież zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie. Franciszek poświęcił w całości swoje wystąpienie przed modlitwą Anioł Pański sytuacji na Ukrainie.

Papież powiedział, że jest głęboko wstrząśnięty sytuacją na Ukrainie. Zaznaczył, że pewnych czynów nie można będzie nigdy zapomnieć. Wymienił między innymi Buczę i Mariupol, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni wojennych. To, że światu grozi obecnie wojna nuklearna, nazwał absurdem: „Co mu się jeszcze wydarzyć, ile krwi musi zostać przelanej, byśmy zrozumieli, że wojna nigdy nie jest rozwiązaniem, ale zniszczeniem?”.

„Jestem zasmucony rzekami krwi i łez przelanych w tych miesiącach. Ubolewam z powodu tysięcy ofiar, zwłaszcza wśród dzieci oraz tylu zniszczeń, które pozostawiły wiele osób i rodzin bez dachu nad głową i zagrażają rozległym terytoriom zimnem i głodem” – dodał papież.

Franciszek zwrócił się z kolejnym apelem o zawieszenie broni, a potem po raz pierwszy zaapelował bezpośrednio do prezydenta Władimira Putina, przy przerwał działania wojenne. Ubolewając nad losem zaatakowanego narodu ukraińskiego zwrócił się z prośbą do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by był otwarty na poważne propozycje pokojowe.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię