Uroczystość odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego w 20. rocznicę wygrania przez Lecha Kaczyńskiego wyborów prezydenckich w stolicy.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski przypomniał, że Lech Kaczyński nie tylko doprowadził do budowy tej placówki ale miał wizję budowy nowej – nowoczesnej Warszawy.
„Potrafił być skupionym i na sprawach pamięci historycznej i na sprawach rozwoju Warszawy, wizji nowoczesności” – zaznaczył.
Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski wyjaśnił, że stworzenie i emisja znaczka „Lech Kaczyński – prezydent Warszawy” jest wyrazem hołdu dla jego działań jako prezydenta stolicy – później prezydenta Polski.
„Jego prezydentura to prezydentura pamięci, budowania tożsamości narodowej, to również prezydentura ukierunkowana na poprawę bezpieczeństwa, budowanie porządku publicznego, ale to również prezydentura walki z korupcją i patologiami. Tym znaczkiem chcemy oddać hołd dokonaniom prezydenta Lecha Kaczyńskiego – patriocie i mężowi stanu, który nosił Warszawę w swoim sercu” – dodał.
Wiceminister Aktywów Państwowych Jan Kanthak podkreślał, że Lech Kaczyński był niezwykłym prezydentem stolicy.
„Wizją prezydenta Kaczyńskiego nie było administrowanie miastem. Jego wizją było to, aby stolicę zmieniać. W tamtych czasach Warszawą rządziły liczne kliki, korupcyjne układy, z którymi prezydent Lech Kaczyński postanowił skończyć” – stwierdził.
Znaczek zaprojektowany przez Andrzeja Gosika przedstawia podobiznę Lecha Kaczyńskiego z motywem Zamku Królewskiego w Warszawie. Grafice towarzyszą słowa „Odwaga i wiarygodność – Warszawa czeka na zmiany”, które były hasłem w jego kampanii wyborczej w 2002 roku.
18 listopada 2002 roku Lech Kaczyński objął urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy, który pełnił w latach 2002-2005, po czym wygrał wybory na prezydenta Polski.
Prezydent Kaczyński zginął 10 kwietnia w 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, udając się na uroczystości upamiętniające zamordowanych przez sowietów polskich jeńców w zbrodni katyńskiej.
(iar)