Przepis na herbatę fermentowaną – Kombuchę

Kombucha (czyt. kombucza), to nic innego jak fermentowana herbata. Uważa się, że Kombucha pochodzi z Chin. W krajach azjatyckich napój ten jest jednym z elementów tradycji tamtejszej kultury.

Na początku dwudziestego wieku pojawił się w Niemczech, Rosji czy też innych częściach Europy Wschodniej. Ta nietypowa herbata jest obecnie przygotowywana w domach na całym świecie. Ponadto można w niektórych sklepach nabyć ją jako gotowy już napój w butelce. Sprzedawana jest komercyjnie przez różne firmy.

 

Składniki:

Przygotowanie kombuchy

1. Zaparz herbatę w słoiku (upewnij się, że Twój słoik wytrzyma wysoką temepraturę).

2. Dodaj do gorącej herbaty cukier.

3. Zamieszaj cukier, aż się rozpuści.

4. Poczekaj, aż herbata ostygnie do temperatury pokojowej.

5. Włóż do słoika z herbatą grzybek fermentacji (SCOBY) i wlej razem z nim, wszelkie „soki” kombuchowe, w których dotychczas pływał.

6. Załóż na słoik szmatę, i zapnij go gumką recepturką w dookoła gwintu na zakrętkę.

7. Odstaw słoik z twoim zaczynem kombuchy do ciemnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza.

Aspekty prozdrowotne kombuchy

Dobra na problemy jelitowe (zaparcia)

Jako źródło probiotyków, potencjalną korzyścią zdrowotną kombuchy jest jej zdolność do równoważenia dobrych bakterii w jelitach i łagodzenia niektórych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak zaparcia.

Zmniejsza stan zapalny jelit: najbardziej ceniona z zalet picia kombuchy

Herbaty używane do produkcji kombuchy zawierają polifenole, którymi są przeciwutleniacze, mogą one zmniejszyć stan zapalny w organizmie.

Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Kombucha może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała człowieka.

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię