Pokojowy Nobel dla Narges Mohammadi

pokojowy nobel 2023

Irańska działaczka na rzecz praw kobiet Narges Mohammadi została tegoroczną laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Iranka od siedmiu lat siedzi w więzieniu za „szerzenie propagandy“.

Komitet Noblowski nagrodził Narges Mohammadi za jej walkę o prawa kobiet i prawa człowieka w Iranie. „Jej odważna walka miała dla niej ogromny osobisty koszt. Reżim aresztował ją 13 razy, skazywał 5 razy, a w sumie dostała 31 lat więzienia i 154 baty. Teraz pani Mohammadi wciąż siedzi w więzieniu“ – mówiła w Oslo szefowa komitetu Berit Reiss-Andersen.

Narges Mohammadi ma 51 lat. Od sześciu lat siedzi w niesławnym więzieniu Evin niedaleko Teheranu, gdzie reżim umieszcza swoich wrogów. W 2016 roku kobieta została skazana za „szerzenie propagandy“. Wcześniej walczyła nie tylko o prawa kobiet, ale także o zniesienie kary śmierci. Iran jest jednym z krajów, który wydaje najwięcej na świecie wyroków śmierci.

 

Pokojowy Nobel dla Iranki przyznany został rok po tym, jak policja obyczajowa w Teheranie zakatowała 22-letnią Mahsę Amini za to, że ta nie miała prawidłowo zakrytych włosów. Wkrótce potem wybuchły największe od lat antyrządowe protesty, stłumione dopiero po kilku miesiącach.

 

Te kobiety mają najdłuższe włosy na świecie. Jaka jest ich tajemnica?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię