Myśli i emocje mają istotny wpływ na nasze ciało. Pozytywne i negatywne odczucia wywierają na człowieku konkretne zachowania lub postawy.
Przyjmowanie odpowiednich pozycji w sposób świadomy może wyraźnie zmienić emocje. Pozycje, których potrzebujesz to pozycje siły. Zacznijmy jednak od poznania pozycji, które wprawiają nas w zły nastrój.
Pozycje słabości
Łatwo jest odczytać innej osobie, kiedy się boisz, wstydzisz, odczuwasz niepewność lub poczucie winy. Nasze ciało odbija te emocje jak w lustrze. Przyjmujesz wtedy zamkniętą i zgarbioną pozycję. Opuszczasz brodę, kierując wzrok ku dołowi. Wyraźnie spłyca się oddech, przez co organizm jest niedotleniony. Ciało znajduje się pod ciągłym wpływem wzmagających się negatywnych emocji i wpada w błędne koło. Pamięć mięśniowa utrwala taką pozycję jako naturalną, jeśli coś powtórzy się wielokrotnie. Wtedy negatywne emocje stają się chroniczne i ciało automatycznie przyjmuje taką pozycję, mimo, że znajdujemy się w komfortowych warunkach. Oznacza to, że permanentnie odczuwamy negatywne emocje tam, gdzie nie powinniśmy ich odczuwać.
Pozycje siły
Zanim przejdziemy do opisania pozycji siły, pomyślmy o swoich emocjach w momencie radości, kiedy byliśmy pewni siebie. Jaką pozycję wtedy zajmowało nasze ciało? Na pewno nie przybierało takiej postawy jak w sytuacjach stresowych. Jeśli wykonujemy coś, na czym się dobrze znamy lub co jest naszą pasją, to ciało staje się stabilne, zajmuje więcej miejsca w przestrzeni. Kiedy rozpiera nas duma, to w otwartej postawie utrzymujemy podczas rozmowy wzrok na poziomie linii oczu rozmówcy lub patrzymy mu w oczy. Takie ułożenie ciała nazywamy pozycją siły.
Zmiana emocji ciałem
Nasza psychika dała nam świetne narzędzia do sterowania własnym ciałem i emocjami. Jeśli więc mamy przed sobą jakieś ważne spotkanie i towarzyszy nam pragnienie akceptacji i chęć pokazania się z jak najlepszej strony, to zamiast poddawać się negatywnym emocjom i wpędzać w spiralę stresu, generując coraz to głębsze stany lęku, warto za pomocą odpowiedniej postawy ciała przerwać to błędne koło.
Będzie to miało istotny wpływ na nasze emocje i ciało. Wystarczy tylko za pomocą odpowiednich umiejętności inteligencji emocjonalnej przestać się identyfikować z emocjami lub po prostu się od nich uwolnić. Dzięki pozycjom siły można zamienić stresujące myśli w neutralne lub wspierające i wywrzeć korzystny wpływ na emocje zmieniające stres w pewność siebie.
Poniżej prezentujemy trzy pozycje siły:
1. Klasyczna – Pozycja siły polega na oparciu dłoni na biodrach w pozycji stojącej i ustawienie stóp na szerokość bioder. Zaznaczyć należy, że nie można zapomnieć o wyprostowanej sylwetce i uniesionej głowie.
2. Koleją pozycję można przyjąć podczas siedzenia. Stopy kładziemy swobodnie na stole, biurku czy jakimkolwiek podwyższeniu, ręce zakładamy za głowę. Dzięki przyjęciu takiej pozycji odsłaniamy cały korpus.
3. Ostatnia pozycja ściśle związana jest z uzmysłowieniem sobie swojego sukcesu, zwycięstwa. Ciało otwieramy, rozluźniamy, ręce wyciągamy do góry w kształcie litery V (Victoria – zwycięstwo).
Prezentowane ćwiczenia wykonujemy przez 2-3 minuty w ustronnym miejscu. Po tym czasie możemy odczuć wyraźną poprawę nastroju. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest nasze nastawienie i wiara we własne możliwości, dlatego pozycje siły można wdrożyć jako codzienny, poranny rytuał, który dodaje nowej pozytywnej energii na resztę dnia.