Rośnie liczba ofiar antyrządowych protestów

Co najmniej 185 osób mogło zginąć od początku antyrządowych protestów w Iranie. Takie informacje podają miejscowe organizacje praw człowieka.

Od niemal miesiąca młodzi Irańczycy wychodzą na ulice po tym, jak miejscowa policja zakatowała na śmierć 22-latkę za to, że nie zakryła włosów.

 

Irańscy aktywiści w mediach społecznościowych pokazali filmy z czołgami, które wyjechały na ulice zamieszkanych przez Kurdów prowincji. Zabita przez policję obyczajową 22-letnia Mahsa Amini była Kurdyjką, stąd to właśnie do tych miejsc w kraju irańskie służby skierowały najpotężniejsze siły.

Protesty trwają też w wielu innych miastach kraju. Na ulicach dochodzi do starć z siłami bezpieczeństwa, które pacyfikują demonstracje. Według irańskich organizacji praw człowieka, w manifestacjach zginęło co najmniej 185 osób, w tym 19 dzieci i nastolatków. Tysiące osób trafiły za kratki.

 

W niektórych zakładach pracownicy rozpoczęli strajki. Część z nich związana jest właśnie z antyrządowymi protestami.
Protesty w Iranie są prawdopodobnie największymi antyrządowymi manifestacjami od czasu przejęcia władzy w kraju przez ajatollahów w 1979 roku.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię