10 rzeczy przez które możesz mieć problemy z zasypianiem

Czy często cierpisz na bezsenność i naprawdę nie wiesz dlaczego nie możesz zasnąć? Jesteś zmęczony, jest już wystarczająco późno, jesteś spokojny i zdrowy, ale nadal nie możesz spać. Bezsenność może być spowodowana posiłkiem, jaki spożywasz przed snem.

 

Planowanie posiłków to nie tylko to, co jesz wieczorem. Pokarmy zawarte w Twojej diecie przez cały dzień, również mają znaczenie. Wiele z nich znacząco wpływa na to, jak szybko zasypiasz i jak długo śpisz. Elementarna zasada mówi, że przed pójściem spać należy unikać spożywania dużych ilości jedzenia. Dlatego przy późnej kolacji wskazane jest kilkukrotne zmniejszenie zwykłej porcji oraz unikanie niektórych pokarmów.

Czego nie powinieneś jeść przed snem?

Istnieją również produkty, które negatywnie wpływają na jakość snu. Oto 10 najistotniejszych przekąsek, które zaburzają zasypianie:

1. Kofeina, znajdująca się w kawie, czekoladzie, herbacie i napojach energetycznych, zaburza zdrowy sen. Dlatego nie tylko nie należy pij kawy przed snem, ale także pożądane jest zmniejszenie dziennej dawki kofeiny do 200-300 mg.

2. Pokarmy tłuste są trawione przez długi czas i gdy to się dzieje, organizm pracuje, a nie odpoczywa. Dlatego nie zaleca się spożywania lodów, frytek i innych źródeł tłuszczu na noc.

3. Produkty zawierające cukry proste tj. pieczywo, słodycze, dżemy, sosy, produkty mleczne z dodatkami, owoce z dużą ilością cukru. Ich spożycie po godzinie 17:00 stymuluje produkcję hormonów takich, jak adrenalina i noradrenalina, co prowadzi do drażliwości i uczucia niepokoju, a to utrudnia zasypianie.

4. Mięso czerwone. Nawet jeśli przed pójściem spać masz nagły atak głodu, nie powinieneś jeść mięsa. Zawiera ono dużo tłuszczów i białek, co oznacza, że ​​organizm po prostu nie ma czasu na jego strawienie, a to negatywnie wpłynie na nocny odpoczynek.

5. Pikantne potrawy nie powinny znajdować się na twojej liście przekąsek przed snem, ponieważ ostry smak może powodować dyskomfort w żołądku, zgagę, wzdęcia, co z pewnością nie przyczyni się do zdrowego snu.

6. Lepiej nie jeść wieczorem słodkich płatków zbożowych, ponieważ organizm nie ma czasu na spalenie wszystkich kalorii. Ten rodzaj jedzenia to świetna opcja śniadaniowa, która dodaje organizmowi dużo energii.

7. Alkohol w małych ilościach może powodować senność, ale jeśli regularnie spożywasz duże dawki takich napojów, może powodować problemy ze snem.

8. Produkty moczopędne, do których należą arbuzy, grejpfruty, żurawina, rokitnik. Ich wpływ na organizm jest oczywisty, gdyż wszystkie te produkty stymulują działanie nerek. Po południu lepiej jest odmówić sobie tego typu przysmaków, gduł w przeciwnym razie zapewnione będą częste wizyty w toalecie w środku nocy.

9. Dojrzały ser zawiera duże ilości tyraminy. Sery dojrzałe czyli cheddar, maasdam itd. i sery pleśniowe są ogromnym wrogiem snu. Przed pójściem spać lepiej jest przekąsić ricottę, kozi ser i młodą mozzarellę.

10. Smażone jedzenie. Jak już wspomnieliśmy, tłuste potrawy są ciężkostrawne i sprawiają, że żołądek ciężko pracuje. Każde smażone jedzenie, czy to kurczak, ziemniaki, czy nawet smażone na głębokim tłuszczu warzywa, pochłania olej i staje się tłuste.

19 sprawdzonych sposobów na walkę z bezsennością

Posłuchaj podcastów:

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię