Składnik broni chemicznej zatwierdzony do pryskania kukurydzy, soi i baweły

Environmental Protection Agency pozwana do sądu za zatwierdzenie szkodliwych herbicydów.

Dwie grupy ekologiczne oraz stowarzyszenie rolników pozwały Environmental Protection Agency (EPA) za, jak podają, stworzenie zagrożenia dla środowiska i zdrowia publicznego, poprzez zatwierdzenie dwóch środków chwastobójczych produkowanych przez firmę Corteva Agriscience.

Pozwani zostali Administrator Agencji Ochrony Środowiska Michael S. Regan, prokurator generalny Merrick B. Garland i Matthew M. Graves z biura prokuratora generalnego USA w Waszyngtonie.

„EPA bezprawnie zignorowała zagrożenia dla środowiska i zdrowia publicznego związane z herbicydami Enlist” – powiedziała Kristina Sinclair, adwokat Center for Food Safety (CFS) i radca prawny powodów. „A nie zajmując się negatywnymi skutkami Enlist, EPA zagraża setkom zagrożonych gatunków w całym kraju”.

Dwa markowe środki chwastobójcze – Enlist One i Enlist Duo,  produkowane przez Corteva zawierają wysoce toksyczny herbicyd 2,4-D, który jest rozpylany na genetycznie modyfikowanej kukurydzy, soi i bawełnie w 34 stanach. Ten wysoce toksyczny herbicyd 2,4-D jest jednym z aktywnych składników broni chemicznej Agent Orange. Enlist Duo zawiera również substancję czynną glifosat.

Enlist One został po raz pierwszy zarejestrowany w 2017 roku. Enlist Duo został po raz pierwszy zarejestrowany w 2014 roku. Kilka miesięcy temu, EPA przedłużyło używanie obu herbicydów do 2029 roku.

Centrum Bezpieczeństwa Żywności, Pesticide Action Network North America i Nacional De Campesinas, które pozwały EPA, oskarżając organizację, że dalsze zatwierdzanie herbicydów Enlist One i Enlist Duo jest działaniami niezgodnymi z prawem.

Jak czytamy na stronie CFS, zgodnie z pozwem, EPA wiedziała, że ponowne użycie herbicydów Enlist „zaszkodzi społecznościom wiejskim i dzikiej przyrodzie poprzez znaczny wzrost stężenia 2,4-D i glifosatu w środowisku, niszcząc ważne siedliska dla zagrożonych gatunków, zanieczyszczając lokalne drogi wodne i niszcząc rodzime rośliny i uprawy”.

Powodowie dodają, że decyzje rejestracyjne EPA naruszyły federalną ustawę o środkach owadobójczych, grzybobójczych i gryzoniobójczych (FIFRA), ponieważ „nie uwzględniły odpowiednio negatywnych skutków dla środowiska i zdrowia przed zatwierdzeniem herbicydów Enlist na kolejne siedem lat”.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia sklasyfikowała 2,4-D jako potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi. Badania dokonane przez naukowców z National Cancer Institute pokazały, że stosowanie 2,4-D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chłoniaka nieziarniczego.

EPA i Departament Sprawiedliwości mają 21 dni na odpowiedź na pozew.

Kulinarne podróże – najlepsze dania z różnych zakątków globu

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię