Domowy AMOL stanowi doskonały sposób na przeziębienia, bóle głowy i trawienie. Szeroki zakres zastosowania AMOLU domowej roboty a także prosty sposób jego przygotowania to doskonała recepta na profilaktykę.
Skład, właściwości i zastosowanie AMOLU
Amol to nic innego jak mieszanka alkoholu i olejków eterycznych. Zaletą przygotowywania amolu w warunkach domowych jest fakt, że składniki i ich proporcje można dobierać indywidualnie, zgodnie z upodobaniami aromatycznymi. Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania. Pamiętajmy, żeby kupować olejki zawsze ze sprawdzonego źródła. Olejki do przygotowania AMOLU dodatkowo powinny posiadać na opakowaniu informację, że mogą być przyjmowane wewnętrznie (food grade)
Najpopularniejsze stosowane do przygotowania domowej roboty amolu to:
- Olejek lawendowy– uniwersalny i najsilniej działający olejek, który działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo a także uspokajająco.
- Olejek miętowy– ułatwia oddychanie i wykrztuszanie, obniża gorączkę i działa uspokajająco.
- Olejek pieprzowy– posiada działanie rozgrzewające, pobudzające i przeciwbólowe. Idealnie sprawdzi się w bólach mięśniowych, niestrawności, depresji. Rozpylany w powietrzu wzmaga apatyt i działa pobudzająco na koncentracje.
- Olejek pomarańczowy– posiadający słodki cytrusowy zapach wpływa pozytywnie przy wszelkiego rodzaju napięciach nerwowych, depresjach czy skurczach mięśni.
- Olejek goździkowy– ból zęba, ciężkie stopy, potliwość stóp, ukąszenia, grzybica skóry to objawy, na które zadziała. Olejek goździkowy cechuje się wzmacnianiem odporności, ale również działa przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo. Należy jednocześnie pamiętać, że olejek goździkowy zawiera substancje toksyczne dla organizmu człowieka i powinien być stosowany w niewielkiej ilości i do tego w rozcieńczonej formie.
- Olejek cytrynowy– podobnie jak olejek pomarańczowy charakteryzuje się orzeźwiającym zapachem, dzięki czemu może być wykorzystywany do oczyszczania powietrza i odstraszania owadów. Dodatkowo wykazuje działanie tonizujące skórę, łagodzące jej stany zapalne jak i antytoksyczne i antyseptyczne.
- Olejek cynamonowy– wykazuje działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, idealnie sprawdzi się przy bólach reumatycznych i infekcjach górnych dróg oddechowych.
Przepis na domowy AMOL
- Do szklanki wlać 50 ml spirytusu i cały czas mieszając dodawać kolejno:
- 5 kropel olejku miętowego,
- 1 kroplę olejku pieprzowego,
- 2 krople olejku pomarańczowego,
- 2 krople olejku goździkowego,
- 4 krople olejku cynamonowego,
- 5 kropel olejku cytrynowego.
Mieszankę kilkukrotnie wstrząsnąć. Gotowy produkt przechowywać w butelce z ciemnego szkła.
Amol należy przygotować wedle własnych upodobań i preferencji zapachowych, tak by jego woń nas nie drażniła i nie przeszkadzała co może utrudniać leczniczą kurację.
Zastosowanie:
Tak przygotowana mieszanka może służyć do nacierania ciała, bezpośredniego zażywania doustnie a także do inhalacji.
- Na bóle mięśniowe i stawowe należy nacierać amolem bolące miejsca.
- By ukoić ból gardła, kaszel i dolegliwości jelitowe zaleca się przyjmowanie domowego amolu doustnie w ilości do 6 kropel (wkraplamy Amol do ciepłej wody lub herbaty rumiankowej lub nalewamy na łyżkę cukru i zjadamy się z cukrem).
- Przy chorobach dróg oddechowych zaleca się stosowanie inhalacji. 1 łyżeczkę domowego amolu wlewamy do miski z 1 litrem parującej wody. Nachylamy się nad miską i wdychamy napar przez nos i usta przez kilka minut.
- W przypadku bólu głowy, kilka kropli Amolu wmasowujemy w skronie. Czynność możemy powtórzyć kilka razy dziennie.
- Miejsca po ukąszeniach owadów należy przecierać wacikiem nasączonym Amolem kilka razy dziennie
PAMIĘTAJ!
Stosowanie preparatu w okolicach oczu jest absolutnie zabronione! Jeśli płyn dostanie się do oczu wypłukaj je pod bieżącą wodą. Należy pamiętać, że przygotowana substancja ma w swojej zawartości alkohol dlatego przy stosowaniu wewnętrznym zaleca się nie prowadzenie pojazdów. Płyn przechowywać w miejscu, które nie jest dostępne dla dzieci.