Substancje rakotwórcze w kilkunastu markach środków do dezynfekcji rąk

Jak wykazały badania, w kilku markach środków do dezynfekcji rąk znajdują się substancje rakotwórcze przekraczające limit FDA

Valisure, niezależna apteka i laboratorium, które testuje produkty lecznicze pod kątem jakości, twierdzi, że przetestowała 260 produktów i wykryła podwyższony poziom benzenu w ponad 20 z nich. Benzen jest powszechnie znanym składnikiem który powoduje raka. Badania już dawno wykazały, że narażenie na jego działanie powoduje zaburzenia krwi, w tym białaczkę.

 

Dyrektor generalny Valisure, David Light, w wywiadzie dla CBS News powiedział, że był „zszokowany” odkryciem tak wysokiego poziomu benzenu w produktach. „Byłem zszokowany, że w ogóle znaleźliśmy benzen. Jest to jeden z najbardziej znanych niebezpiecznych związków dla ludzi”.

FDA zazwyczaj zakazuje stosowania benzenu w produkcji leków. Jednak ze względu na wysokie zapotrzebowanie na środki do dezynfekcji rąk wywołane pandemią FDA złagodziła normy dotyczące poziomów benzenu w płynnych środkach do dezynfekcji rąk, dopuszczając benzen w stężeniu do dwóch części na milion.

Badania Valisure wykazały, że na 260 przetestowanych produktów w 21 należących do 15 marek znaleziono benzen powyżej tymczasowego podwyższonego limitu FDA. Pierwsza trójka na liście uzyskała wyniki od sześciu do ośmiu razy wyższe niż dozwolone. Wiodąca marka środków do dezynfekcji rąk, Purell i wiele innych nie miało wykrywalnych poziomów benzenu.

Valisure zwróciła się do Agencji ds. Żywności i Leków o wszczęcie dochodzenia i wycofanie produktów, które zawierają benzen. FDA stwierdziła, że ​​rozpatruje petycję Valisure i nadal testuje produkty odkażające i monitoruje rynek.

Listę przetestowanych środków do dezynfekcji rąk przez Valisure można znaleźć na stronach 14 – 20 https://www.valisure.com/wp-content/uploads/Valisure-FDA-Citizen-Petition-on-Hand-Sanitizer-v4.14.pdf

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię