Szczątki odkryte w Chinach mogą należeć do nieznanej wcześniej linii ludzkiej.

archeologia wykopaliska

Przełomowego odkrycia dokonał zespół paleontologów z Chińskiej Akademii Nauk we współpracy z naukowcami z Xi’an Jiaotong University, University of York, University of Chinese Academy of Sciences i National Research Center on Human Evolution .

Ich odkrycia sugerują istnienie nieodkrytej linii rodowej człowieka.

Zespół naukowców zbadał skamieniałe szczątki kości szczęki, częściowej czaszki i kości nóg – sprzed 300 000 lat. Te skamieniałe szczątki zostały wydobyte ze stanowiska archeologicznego Hualongdong, położonego na terenach dzisiejszych wschodnich Chin.  Badania i analiza obejmowały zarówno oceny morfologiczne, jak i geometryczne, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystycznej kości szczęki, charakteryzującej się unikalnym trójkątnym dolnym brzegiem i osobliwą krzywizną.

Zespół badawczy zauważył, że kość szczęki ma cechy podobne do tych występujących zarówno u współczesnych ludzi, jak i u hominidów z późnego plejstocenu. Co zainteresowało naukowców to brak podbródka. Według badaczy sugeruje to bliższe pokrewieństwo ze starszymi gatunkami. Dodatkowe podobieństwa do hominidów ze środkowego plejstocenu doprowadziły naukowców do wniosku, że osobnik prawdopodobnie należał do gatunku Homo erectus co oznacza hybrydę między współczesnymi ludźmi a starożytnymi hominidami.

Próbując określić gatunek szczątków, zespół wykluczył Denisovana. Dalsze badania pokazały, że struktura kości twarzy była bardziej podobna do budowy współczesnych ludzi, kontrastując z cechami szczęka. Naukowcy są pewnie, że to nowe odkrycie oznacza, że pewne cechy współczesnego człowieka pojawiły się już 300 000 lat temu, a skamieliny należą do trzeciej, odrębnej linii. Odrębnej zarówno od Denisovana, jak i Homo erectus, ale potencjalnie dzielącej ewolucyjne powiązania z Homo sapiens.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0047248423000908?via%3Dihub

11 ciekawostek na temat marihuany

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię