11 ciekawostek na temat marihuany

Marihuana jest produkowana z konopi indyjskich i może być spożywana poprzez palenie, jedzenie, picie lub wdychanie oparów.

Chociaż obecnie jest często stosowana w celach leczniczych w celu złagodzenia bólu, nadal niesie ze sobą liczne zagrożenia dla zdrowia. Mimo to marihuana jest najpopularniejszym narkotykiem na świecie.

1. Marihuana jest używana od prawie 5000 lat

Pierwsze bezpośrednie odniesienie o używaniu marihuany jako środka wywołującego euforię pojawiło się w chińskim podręczniku medycznym z 2737 roku p.n.e. Marihuana trafiła z Chin do Indii i Afryki Północnej w następnych stuleciach. Do Europy dotarła około 500 n.e. Marihuana została przywieziona do Stanów Zjednoczonych w XVI wieku, kiedy Europejczycy zaczęli podbijać Nowy Świat.

2. Marihuana jest najczęściej używanym narkotykiem na świecie

1 na 25 dorosłych używa marihuany okazjonalnie, a około 1 na 175 dorosłych używa jej codziennie, według szacunków ONZ. Marihuana jest również najpopularniejszym nielegalnym narkotykiem w USA – prawie połowa Amerykanów próbowała marihuany, z czego około 1 na 8 przyznaje się do jej używania w ciągu ostatniego roku, a około 1 na 14 przyznaje się do jej używania w ostatnim miesiącu.

3. Używanie marihuany może powodować problemy zdrowotne

Od negatywnego wpływu na układ odpornościowy do zaburzeń osobowości. Marihuana może znacznie zaszkodzić zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, regularne używanie marihuany może również powodować zaburzenia wzrostu, niepełnosprawność seksualną u mężczyzn, uszkodzenie mózgu, zmiany nastroju, zmniejszenie zdolności intelektualnych i apatię. Skutki uboczne obejmują panikę, zaburzenia czucia, depresję, słabą koordynację i przyspieszone bicie serca (ze zwiększonym ryzykiem zawału serca).

4. THC jest głównym psychoaktywnym składnikiem marihuany

THC – tetrahydrokannabinol jest głównym składnikiem marihuany. THC ma działanie przeciwbólowe, które można wykorzystać do łagodzenia bólu; działanie przeciwwymiotne, które zmniejsza nudności i wymioty i działa jako łagodny przeciwutleniacz, zmniejszając produkcję szkodliwych wolnych rodników w organizmie. THC jest również odpowiedzialne za zwiększony apetyt, psychozę, halucynacje i upośledzone funkcje poznawcze.

5. Sześć stanów nie zalegalizowało użycia marihuany

Tylko sześć stanów nie zalegalizowało użytku marihuany – medycznej i rekreacyjnej: Idaho, Wyoming, Kansas, Tennessee, Alabama i Południowa Karolina.

6. 1 gram marihuany zwykle kosztuje od 10 do 15 dolarów

Jest to cena detaliczna w większości legalnych sklepów w stanach, w których można legalnie sprzedawać konopie.

7. Marihuana uzależnia od 25-50% regularnych użytkowników

Szacuje się, że bez regularnego, codziennego używania marihuana uzależnia około 9 procent osób. Około 17% nastolatków palących marihuanę uzależnia się.

8. Marihuana działa zarówno depresyjnie, jak i stymulująco

Podobnie jak alkohol, marihuana może służyć zarówno jako środek pobudzający, jak i depresyjny. Marihuana z jednej strony oddziałuje na neuroprzekaźniki i obniża ich wrażliwość, z drugiej wywołuje uczucie euforii, które wyraźnie pobudza. To, który z nich zwycięży, zależy od intensywności marihuany, jej rodzaju, ilość, częstotliwość używania i cech osobistych użytkownika.

9. To, jak długo marihuana pozostanie w systemie, zależy od osoby

Można to przypisać różnym poziomom metabolizmu THC i innych aktywnych składników marihuany. Średnio u okazjonalnych użytkowników utrzymuje się przez 1 do 3 dni po spożyciu, nałogowi użytkownicy testują pozytywnie przez tydzień do 10 dni, a skrajne przypadki mogą również dać wynik pozytywny przez miesiąc lub dwa po spożyciu. Testy moczu, które są najczęściej używane do wykrywania marihuany, nie mierzą stężenia THC, ale stężenie jego metabolitu, THC – COOH, po przetworzeniu go przez wątrobę. Nałogowi palacze marihuany są narażeni na takie same zagrożenia dla zdrowia jak palacze tytoniu.

10. 9% zużycia energii elektrycznej w Kalifornii przypisuje się uprawie marihuany

Szacuje się, że w całym kraju uprawa marihuany w pomieszczeniach zużywa wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić 1,7 miliona domów, co oznacza, że ​​około 7 dużych elektrowni jest potrzebnych tylko do uprawy marihuany.

11. Produkcja i dystrybucja marihuany w USA emituje tyle dwutlenku węgla co 3 miliony samochodów

Każdy funt marihuany uprawianej w pomieszczeniach emituje około 4600 funtów CO2. Pomnożenie tego przez 22 miliony – szacunkowa roczna produkcja w funtach, daje całkowitą emisję CO2 100 miliardów funtów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię