Tadeusz Rydzyk otwarcie dziękuje rządowi PiS

Fot. Youtube TVTrwam

Zakonnik i sprawny biznesmen z Torunia otworzył kolejną działalność. Tym razem geotermię.

Otwarta dziś Geotermia Toruń już działa i może wkrótce sprzedawać ciepło do miejskiej sieci. — Nie wierzcie tym, którzy obiecują złote gruszki na wierzbie — pouczył przybyłych na otwarcie ojciec Rydzyk. W innej części przemówienia wyjawił, że pieniądze na ten cel znalazły się dzięki nieżyjącemu już ministrowi środowiska w rządzie PiS,  Janowi Szyszce, który wykładał na założonej przez niego uczelni.

Redemptorysta wygłosił patetyczne i płomienne przemówienia, kierując w nich słowa wdzięczności do ekipy rządzącej. Formułował je, między innymi:

Dziękuję, żeście nas nie blokowali. Wasi poprzednicy wszystko blokowali. Polskę trzeba kochać – mówił zakonnik, kierując słowa do notabli PiS. — Pani minister Moskwa, podziwiam panią, że pani daje radę.

Tę ciepłownię postanowiliśmy robić, żeby powiedzieć: Polacy, bierzmy się do budowania ojczyzny. To jest przykład. Polska jest bogata. Nie sprzedajcie Polski. I nie wierzcie tym, którzy obiecują nam złote gruszki na wierzbie, jak pójdziemy w niewolę – prosił dalej Rydzyk.

Po spotkaniu w środku ciepłowni na pobliskiej uczelni redemptorystów odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”. Wzięli w niej udział m.in. politycy PiS oraz przedstawiciele państwowych spółek. W jej trakcie odczytano listy od Andrzeja Dudy oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Prezydent RP nie szczędził pochwał pod adresem toruńskich zakonników, twierdząc, że ich nowa inwestycja będzie „istotnie umacniała polską suwerenność i niezawisłość”, zaś cały projekt nazwał „ambitnym” oraz „znakomitą odpowiedzią na wyzwania naszych czasów”.

Natomiast prezes PiS w swoim liście napisał: „To przedsięwzięcie powstało dzięki wizjonerskiej myśli ojca Tadeusza Rydzyka, jego żelaznej woli, niespożytej energii i wyjątkowemu darowi jednoczenia wokół zbożnej sprawy wielu ludzkich serc i umysłów”.

W sytuacji, w której Polska znalazła się w obliczu poważnego kryzysu energetycznego, większość zwykłych ludzi z obawą patrzy na nadciągającą zimę,a  ceny opału poszybowały niebotycznie wysoko, rządowe powiązania z jednym z polskich księży mogą budzić zatroskanie.

Powiązania obrotnego księdza ze spółkami Skarbu Państwa nie są tajemnicą. Tak jest i w tej sytuacji., Firma Rydzyka prowadziła nieudane negocjacje z francuską firmą dostarczającą ciepło do toruńskich mieszkań. Kiedy szły one nader ciężko, do gry wkroczył rząd PiS wykupując francuską spółkę EDF. Natychmiast dla przedsiębiorczego Tadeusza Rydzyka i jego interesów nastała złota era.

Państwo przyznało również zakonnikom dotacje na budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu wcześniej sponsorowało jeden z odwiertów, a także dało pieniądze na projekty dotyczące budowy sieci ciepłowniczej prowadzącej m.in. do budynków mieszkalnych i obiektów oświatowych.

 

O dofinansowaniach informował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nad którym nadzór miał jeszcze ówczesny minister środowiska Jan Szyszko, wykładający na uczelni założonej przez ojca Rydzyka.

Obecnie spółka PGE Toruń zaopatruje w ciepło sieciowe około 60 proc. budynków w mieście. Koncentruje się na prawym brzegu Wisły, gdzie mieszka większość torunian i gdzie znajduje się centrum oraz wielkie blokowiska.

MT

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię