Ten rząd wprowadzi zasiłek aby złagodzić skutki inflacji

Francuski rząd ogłosił, że wprowadzi specjalny zasiłek aby złagodzić skutki inflacji. Działanie te były zapowiadane przez prezydenta Emmanuela Macron podczas kwietniowej kampanii prezydenckiej.

W ostatnich tygodniach we Francji odnotowano najwyższy poziom inflacji od ponad trzech dekad.

O wprowadzeniu specjalnego zasiłku poinformowała premier Francji Elisabeth Borne. Jak tłumaczyła, rządowe wsparcie będzie przeznaczone wyłącznie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. „To jednorazowa pomoc która trafi bezpośrednio na konto bankowe. Możemy uruchomić ją już po letnich wakacjach.” – ogłosiła szefowa francuskiego rządu w wywiadzie dla radia France Bleu. Elisabeth Borne zapowiedziała też rozpoczęcie prac nad ustawą antyinflacyjną i rządowym bonem na zakup żywności dla wszystkich Francuzów.

 

Galopująca inflacja jest jednym z głównych tematów trwającej we Francji kampanii parlamentarnej. W maju ceny wzrosły o 5,2 procent, co stanowi rekord od 1985 roku. Opozycja coraz głośniej domaga się zamrożenia cen energii. Z kolei rząd przekonuje, że we Francji inflacja jeż niższa w porównaniu do krajów sąsiednich.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię