Ukryty wróg w plastikowej butelce? Związek między BPA a ADHD oraz autyzmem

dziecko butelka plastikowa

W miarę jak technologia plastikowa przejmuje nasz świat, coraz częściej słyszymy o konieczności rozważenia wpływu tworzyw sztucznych na nasze zdrowie.

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jedna z tych substancji, bisfenol A (BPA), może być odpowiedzialna za wzrost przypadków ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Co więcej, ta groźna substancja ukrywa się w plastikowych butelkach, z których korzystamy na co dzień.

Badania prowadzone przez naukowców z Rowan-Virtua School of Osteopathic Medicine w Stanach Zjednoczonych dostarczają niepokojących dowodów na związek między BPA a zaburzeniami rozwojowymi u dzieci. W ostatnich dekadach zaobserwowano znaczący wzrost częstości występowania ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu, jednak przyczyny tych zaburzeń nie są do końca znane. Czy BPA może być jednym z tych czynników?

Bisfenol A to związek chemiczny używany w produkcji niektórych tworzyw sztucznych oraz wyrobów do kontaktu z żywnością. Substancja ta trafiła pod lupę Unii Europejskiej, która w 2011 roku wprowadziła zakaz stosowania jej w produkcji plastikowych butelek dla niemowląt.

Niestety, BPA nie został całkowicie wyeliminowany z innych sektorów przemysłu. Od pewnego czasu wiadomo, że może on negatywnie wpływać na rozwój neurologiczny oraz na pracę układu hormonalnego.

butelki plastikowe

Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców i opublikowane w czasopiśmie „PLOS ONE” przynoszą jeszcze bardziej niepokojące wyniki. Okazuje się, że dzieci, u których zdiagnozowano ADHD lub zaburzenie ze spektrum autyzmu, gorzej wydalają BPA z organizmu. Już wcześniej istniały dowody na związek między ekspozycją na BPA a tymi problemami, ale teraz badacze odkryli, że istnieje również różnica w zdolności organizmu do pozbywania się tej substancji.

Substancja dostaje się do organizmu przez układ oddechowy lub pokarmowy i jest unieszkodliwiana w wątrobie w wyniku procesu glukoronidacji. Cząsteczka cukru jest dołączana do BPA, co sprawia, że substancja staje się rozpuszczalna w wodzie i jest wydalana z organizmu z moczem. Jednak nie wszyscy ludzie są równie skuteczni w procesie usuwania BPA. Naukowcy zauważyli, że wiele dzieci z ADHD i zaburzeniem ze spektrum autyzmu należy do grupy osób, które mają trudności z wydalaniem tej substancji.

butelka palstikowa

Profesor T. Peter Stein, główny autor badania, podkreśla, że konieczne są dalsze badania w celu zrozumienia wpływu BPA na rozwój tych zaburzeń, zwłaszcza w okresie ciąży, kiedy toksyna może wpływać na organizm matek i rozwijające się dzieci. Oprócz BPA istnieją także inne czynniki wpływające na rozwój ADHD i autyzmu, dlatego naukowcy nie są pewni, czy BPA jest główną przyczyną tych problemów. Niemniej jednak, jest to kolejny alarmujący sygnał, że substancje chemiczne używane w codziennym życiu mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, szczególnie na zdrowie dzieci.

Badania przeprowadzono na niewielkiej grupie dzieci, ale ich wyniki są wystarczająco niepokojące, abyśmy zaczęli zastanawiać się nad wpływem BPA na nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci.

Może nadszedł czas, abyśmy bardziej uważnie przyjrzeli się etykietom naszych produktów i zastanowili się nad alternatywami dla tworzyw sztucznych, aby chronić nasze zdrowie i zdrowie przyszłych pokoleń.

Chcesz mieć mądre dziecko spędzaj z nim czas w naturze

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię