
Czym są zaparcia i dlaczego powstają?
Zaparcia to z medycznego punktu widzenia zbyt mała częstotliwość wypróżnień, czyli występują rzadziej niż co dwa dni. Wypróżnieniom często towarzyszy ból czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Najczęściej występują na skutek niewłaściwego odżywiania i braku aktywności fizycznej. Mogą być też objawem stresu lub zmian patologicznych powstałych w organizmie. Często są efektem brania i zażywania niektórych lekarstw.
Przewlekłe zaparcia powodują szereg problemów trawiennych. Uporczywe wzdęcia lub bóle brzucha to ciągły dyskomfort i spora uciążliwość w wykonywaniu codziennych obowiązków. Z tej przyczyny należy przeciwdziałać i leczyć zaparcia już w stadium początkowym. Zmiana diety połączona z aktywnością fizyczną oraz uzupełnianie na bieżąco płynów to podstawa naturalnego leczenia. Jeżeli to nie poskutkuje, warto sięgnąć po naturalne mieszanki ziołowe.
Popularne zioła pomagające przy zaparciach
Jest dużo ziół o działaniu poprawiającym pracę jelit, a zarazem pomagają uporać się z zaparciami. Działają według różnych schematów, dlatego najlepiej stosować je w mieszankach. Preparaty ziołowe należy stosować z rozsądkiem. Zbyt duże i częste dawki, ze względu na gwałtowne działanie są niewskazane. Mogą spowodować bolesne skurcze jelit i niechęć do wypróżniania.
Najczęściej używanymi ziołami są kora kruszyny, liść senesu, nasiona babki płesznik, kłącze rzewienia, aloes, korzeń mniszka i owoc bzu czarnego.
Wymienione wyżej surowce roślinne mają w swym składzie antrazwiązki, czyli substancje biologicznie czynne. Ich działanie polega na stymulacji ruchów perystaltycznych w jelitach. Hamują także resorpcję zwrotną wody z jelita, a w konsekwencji przyspieszają pasaż i wypróżnienie. Rezultat osiągamy zazwyczaj po upływie ok. 6–12 h od przyjęcia dawki czynnej substancji.
Sprawdzona mieszanka na zaparcia
Mieszanki na zaparcia stosuje się w różnych kombinacjach. Od 3 do 12 ziół w zestawie. Zestawy z mniejszą ilością składników działają szybciej na choroby ostre. Zestawy z dużą ilością składników stosujemy przy chorobach przewlekłych.
Przykładowy skład mieszanki to zestaw 8 ziół i każde zioło w gramaturze 50 g.
Kora kruszyny, korzeń lukrecji, korzeń prawoślazu, koszyczek rumianku, liść mięty pieprzowej, owoc anyżu, ziele dziurawca, ziele krwawnika.
Działanie poszczególnych ziół
Kruszyna przyspiesza wydzielanie żółci i soków trawiennych.
Lukrecja regeneruje śluzówkę.
Prawoślaz działa pobudzająco i antyseptycznie.
Rumianek jest przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.
Rumianek działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przyspiesza gojenie ran.
Anyż odkaża i rozkurcza mięśnie gładkie jelit.
Mięta uspokaja i pobudza wydzielanie soków trawiennych.
Dziurawiec rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Krwawnik działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wiatropędnie.
Sposób zażywania mieszanki ziołowej
Łyżeczkę ziół zalać szklanką wody. Gotować do wrzenia pod przykryciem. Odstawić na ok. 20 minut pod przykryciem. Przecedzić przez sitko i pić po posiłku. Stosować 2 x dziennie, przez miesiąc i zrobić przerwę. Kurację można powtórzyć po 2 tygodniach.
Składniki biologicznie aktywne zawarte w mieszance mają działanie kompleksowe. Wpływają na poprawę trawienia oraz zawartość śluzów, które ułatwiają oddawanie stolca. Pobudzają czynność jelit i łagodnie przywracają normalne wypróżnienia.
Kuracja ziołowa mająca na celu wyleczenie zaparć jest długotrwała. Przynosi ulgę i poprawia wypróżnianie, przy regularnym zażywaniu mieszanki ziołowej.