Uważaj na powikłania po grypie! Mogą być groźniejsze niż sama choroba

Mamy jesień w pełni, a ta pora roku wiąże się z sezonem przeziębień i grypy. Niestety wielu chorych, zamiast zostać w domu, stara się funkcjonować normalnie mimo gorączki, kataru czy kaszlu.

 

Tym samym narażeni są na rozmaite niebezpieczne powikłania, które mogą skończyć się długotrwałą hospitalizacjach, a w niektórych przypadkach nawet zgonem.

Jakie są najczęstsze powikłania pogrypowe i nie należy lekceważyć objawów tej choroby?

Do najczęściej występujących powikłań związanych z nieleczoną grypą należą:

Niewyleczona grypa może skutkować także ostrym zapalenie oskrzeli lub ucha, zapaleniem zatok przynosowych, niewydolnością krążenia, a nawet wystąpieniem objawów zespół Guillian-Barré.

Mimo że grypa ma na ogół dość łagodny przebieg, należy traktować poważnie jej symptomy. Kiedy czujemy nagłe bóle mięśni ciała (np. mięśni, głowy, pleców, kończyn), ból gardła, mamy gorączkę co najmniej 38 stopni Celsjusza, należy udać się do lekarza, który zaleci pozostanie w domu przez minimum tydzień.

Należy pamiętać o tym, że ignorowanie choroby skutkuje nie tylko potencjalnymi groźnymi powikłaniami, ale również przedłużeniem czasu jej trwania, a w konsekwencji osłabieniem odporności.

Jak długo utrzymuje się osłabienie po przebytej grypie? Co zrobić, aby wrócić do pełni sił?

Po przebytej grypie organizm funkcjonuje na nieco zwolnionych obrotach; ten stan może trwać nawet kilka tygodni. Aby wrócić do pełni sił, należy wprowadzić dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne. Mowa tu w szczególności o witaminach z grupy B, witaminach A, C i D oraz magnezie, cynku, żelazie i selenie.

Należy również pić dużo zdrowych płynów, takich jak naturalne soki owocowe, wodę mineralną, a także herbatki ziołowe (np. rumianek, czystek oraz te z dodatkiem imbiru).

Oprócz odpowiedniego sposobu odżywiania niezbędny jest również zdrowy sen, spokojny relaks, unikanie stresów oraz krótka aktywność fizyczna w postaci spacerów na świeżym powietrzu.

Dieta przeciwzapalna – na czym polega?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię