Wołodymyr Zełenski w Białym Domu – relacja

Fot. Twitter @UKRINFORM

Prezydent Joe Biden potwierdził, że USA przekażą Ukrainie zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot. Ukraina prosiła o to od wielu tygodni, by móc skuteczniej niż dotąd bronić się przed rosyjskimi bombardowaniami. Deklaracja padła w trakcie spotkania prezydentów USA i Ukrainy w Białym Domu.

Wizyta w Białym Domu jest pierwszą zagraniczną podróżą Wołodymyra Zełenskiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wcześniej ukraiński prezydent nie opuszczał kraju ze względów bezpieczeństwa. Do USA przyleciał amerykańskim rządowym samolotem z Polski.

Prezydent Joe Biden zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że Amerykanie stoją razem z Ukraińcami i mówił, że broniący się przed najeźdźcą Ukraińcy są inspiracją dla świata. Potwierdził też, że w nowym pakiecie pomocowym znajdą się zestawy Patriot. „Będziemy nadal wzmacniać możliwości obronne Ukrainy, zwłaszcza, gdy chodzi o obronę przeciwlotniczą. Dostarczymy Ukrainie baterie Patriot“ – poinformował Joe Biden. Dodał, że USA wyszkolą też ukraińskich żołnierzy w obsłudze nowego sprzętu.

Wołodymyr Zełenski mówił z kolei, że dzięki dotychczasowemu wsparciu Stanów Zjednoczonych ukraińska armia odzyskała kontrolę nad sytuacją w kraju. Ukraiński prezydent przekazał też Joe Bidenowi medal za odwagę, jaki kilkadziesiąt godzin temu wręczył jednemu z żołnierzy walczących w Bachmucie. „Jeden z naszych, prawdziwy bohater, kapitan, poprosił mnie, żebym przekazał jego medal prezydentowi Bidenowi. Jest kapitanem, który służy przy bateriach HIMARS. Jest bardzo odważny i powiedział mi, żebym przekazał to odważnemu prezydentowi. To jest krzyż za odwagę“ – powiedział Zełenski, przekazując odznaczenie.

Oprócz spotkania w Białym Domu z Joe Bidenem Wołodymyr Zełenski ma także przemawiać w amerykańskim Kongresie.

 

W Białym Domu Wołodymyr Zełenski ubrany był w wojskowy sweter i spodnie w kolorze moro oraz ciężkie buty. Ukraiński prezydent ubiera się tak od początku rosyjskiej inwazji.

IAR

Najtrudniejsze języki świata do nauki. Czy język polski jest wśród nich?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię