Wspaniały rok dla polskich restauracji. Przewodnik Michelin wyróżnił gwiazdkami aż 3 polskie restauracje

Przewodnik Michelin Polska
Fot. Grupa MTP Youtube

Renomowany Przewodnik Michelin po zakończeniu procesu selekcji wyróżniających się restauracji w Polsce wybrał trzy, które według oceny inspektorów zasłużyły na prestiżowe gwiazdki Michelin. Dodatkowo, siedem otrzymało wyróżnienie Bib Gourmand, a 39 otrzymało rekomendacje.

Selekcję rozpoczęto od identyfikacji miast. Wybór padł na Kraków, Poznań i Warszawę.  Inspektorzy z Przewodnika Michelin w ramach umowy z Polską Organizacją Turystyczną przyjechali następnie do Polski, gdzie delektowali się wykwintnymi kulinarnymi przysmakami polskiej kuchni. Kolejnym etapem selekcji najlepszych z najlepszych było podsumowanie i przyznanie najwyższych wyróżnień Przewodnika Michelin – Gwiazdek Michelin i Bib Gourmand – najlepszym lokalom. W Krakowie zostało wybranych do 18 lokali,  Poznaniu 11, a Warszawie 19. Wśród rekomendowanych restauracji znalazła się jedna z Kościeliska.

Maciej Dobrzyniecki, prezes Polskiej Akademii Gastronomicznej i wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce, podkreślił prestiż przynależności do rodziny Michelin, która wymaga corocznej weryfikacji poziomu kulinarnego szefa kuchni. „Przynależność do Rodziny Michelin to prestiż, ale też zobowiązanie do corocznej weryfikacji poziomu gastronomicznego szefa kuchni. To również ogromna możliwość wymiany doświadczeń poprzez udział w międzynarodowych projektach zaadresowanych tylko do wyróżnionych.”

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, stwierdził, że marka Michelin Guide i jej rekomendacje przyciągają smakoszy nie tylko z Europy, ale i z całego świata, otwierając nowy rozdział w polskiej turystyce gastronomicznej. „Marka Przewodnika Michelin i rekomendacje w nim zawarte to nieoceniony magnes przyciągający miłośników kuchni nie tylko z Europy, ale i całego świata. Podjęcie tej współpracy przez Polską Organizację Turystyczną stanowi ogromne wzmocnienie naszych działań promocyjnych, a w zakresie podróży tego typu, wręcz ich ukoronowanie. Rodzima scena kulinarna to jeden z naszych głównych motywów przewodnich prowadzonych kampanii. Z całą pewnością możemy przyznać, iż połączenie niezapomnianych doznań turystycznych i smakowych stanowi wyśmienite połączenie.”

Które restauracje w Polsce mają gwiazdki Michelin?

Oto pełna lista restauracji wyróżnionych przez Przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki:

Bottigliera została założona w 2013 roku przez Przemysław Klima i Roberta Gumulińskiego. Siedem lat później, 19 czerwca 2020 roku, otrzymala swoją pierwszą gwiazdkę.

Jedna gwiazdka:

  • Muga (Poznań) – szef kuchni Artur Skotarczyk
  • NUTA (Warszawa) – szef kuchni Andrea Camastra

Bib Gourmand:

  • Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci
  • Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT
  • Kraków: MOLÁM

Rekomendacje:

Warszawa: Bez Gwiazdek, Butchery & Wine, Concept 13, Dyletanci, elixir by Dom Wódki, Epoka, Europejski Grill, Hub.praga, Kontakt, Muzealna, Nobu Warsaw, Nolita, Rozbrat 20, Szóstka

Poznań: 62 Bar & Restaurant, A nóż widelec, Delicja, NOOKS, Papavero, SPOT., The Time, Zen On

Kraków: Albertina, Amarylis, Artesse, Copernicus, Farina, Fiorentina, Filipa 18, Hana Sushi, Karakter, Kogel Mogel, Pod Nosem, NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak, Pod Różą, Szara, ZaKładka, Zazie

Zazie – wywiad Ameryki po polsku

Biała Róża – wywiad Ameryki po polsku

Filipa 18 – wywiad Ameryki po polsku

Kościelisko: Giewont.

Uroczystość wręczenia Plakietek Michelina odbyła się 27 czerwca w Poznaniu.

Czego zazdroszczą nam Amerykanie? (SONDA)

2 KOMENTARZE

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię