Nietypowa kampania społeczna obiegła Nowy Jork! „300 słoneczników” to przedsięwzięcie, które ma przypominać mieszkańcom zza oceanu, że wojna na Ukrainie trwa, a jej temat nie zniknie z mediów.
„300 słoneczników” to polska akcja, wspierana przez spoty i filmy zamieszczane przez influencerów. Pomysłodawcą tej akcji jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a jej koszt wyniósł ponad trzy miliony dolarów.
Instalacja, która przedstawia 300 słoneczników, pojawiła się na skrzyżowaniu Broadwayu i 5. Alei, a jej fotografia została opublikowana przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak wskazano „liczba kwiatów symbolizuje dni, które upłynęły od początku rosyjskiej inwazji”. W ciągu najbliższych tygodni ekspozycja ma ukazać się przy Białym Domu, Kapitolu i Departamencie Stanu.
An amazing bed of more than 300 sunflowers was installed at the Flatiron Plaza in New York City to support Ukraine ????????????
The number of flowers stands for the number of days Russia’s full-scale war has been going on ????????
???? Photo: stevethecardigancorgi pic.twitter.com/xYvy7MrjXI
— MFA of Ukraine ???????? (@MFA_Ukraine) January 22, 2023
Untify Ukraine
Cała kampania została zorganizowana przez Polskę i ma na celu zachęcić Amerykanów do dalszego wsparcia Ukrainy. Aspekt brutalnej wojny budzi niesmak, ale jest on uwidoczniony w pozytywne działania i przekaz dający nadzieję. Znani i lubiani influencerzy mają wzmocnić ten przekaz, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Bank Gospodarstwa Krajowego, chciał uświadomić amerykańską społeczność o konsekwencjach tej wojny. Jednym z nich jest kryzys humanitarny.
Pierwsza instalacja artystyczna „The Sunflower Garden” została odwiedzona przez 140 tysięcy osób. Słoneczniki miały symbolizować „siłę i jedność Ukrainy”.
Do kampanii zaangażowano 19 influencerów: Bethenny Frankel, Maks Chmerkovskiy, Billy Porter, Kat Graham, Karina Smirnoff, Jesse Pedigo, Olga Tsoi, Rei Kennex, Natalia Fedner, Johnny Weir, Emily Fedner, Vik White, Barrett Pall, Gabrielle Moses, Danielle Belardo, The Jurgy, Deanna Dunn, Marissa Hermer, Oksana Masters oraz Sasha DiGiulian. Są oni związani z Ukrainą – poprzez ich pochodzenie lub zaangażowanie w pomoc ukraińskim uchodźcom. Ich siłą jest ogrom odbiorców w mediach społecznościowych, co jest niewątpliwym atutem w nagłośnieniu akcji.
Spoty telewizyjne, treści w mediach społecznościowych promuje ważne tematy, takie jak wsparcie militarne Polski dla Ukrainy. Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje kampanię na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a wydatki w kwocie ponad 3 milionów dolarów zostaną zrefundowane przez KPRM z Funduszy Pomocy.
Posłuchaj podcastów: