Lek na raka w naszych spiżarkach? O odkryciu Polaków mówi cały świat

Rak to choroba przyczyniająca się do codziennych zgonów na całym świecie. Atakuje osoby w różnym wieku, dotyka rozmaitych narządów, często towarzyszą jej przerzuty.

W początkowej fazie rak może nie dawać żadnych objawów, człowiek nie zdaje sobie sprawy, że choruje, a potem może być już za późno na terapię. Naukowcy na całym świecie już od lat starają się wynaleźć lek na tą chorobę, do tej pory bezskutecznie. Czy udało się to polskim badaczom?

Ziemniaki skutecznym lekiem na raka?

Polscy naukowcy opublikowali w branżowym czasopiśmie wyniki badań, w których wskazali na właściwości związków chemicznych, zwanych glikoalkaloidami, które występują w ziemniakach.

Ich zdaniem związki te mają właściwości przeciwnowotworowe i można je wykorzystać w onkologii. Glikoalkaloidy mogą również zmniejszać skutki uboczne leczenia raka.

Polscy naukowcy, w swoich badaniach, skupili się na pięciu związkach chemicznych, które można wykorzystać do opracowania leków. Są to solanina, chakonina, solasonina , solamargina oraz tomatyna. Można je znaleźć nie tylko w ziemniakach, ale również w pomidorach, papryce oraz borówkach.
Badania te wykazały, że solanina może zatrzymywać rakotwórcze chemikalia, solasonina zabija komórki nowotworów, natomiast chakonina skutecznie leczy posocznicę. Pozostałe związki natomiast mogą regulować cykle komórkowe w organizmie i niszczyć komórki, które zaatakuje nowotwór.

Aby dokładnie ustalić, które glikoalkaloidy są bezpieczne i skuteczne dla chorych na raka, muszą być one przetestowane na ludzkich komórkach. Wszystko to wymaga przeprowadzenia drobiazgowych badań, na które potrzeba czasu, należy jednak mieć nadzieję, że polscy badacze są na dobrej drodze.

12 korzyści wynikających z gotowania w domu

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię