12 mitów o koronawirusie obalonych przez naukę

W sieci krąży wiele informacji i teorii na temat SARS-CoV2. Oto najpopularniejsze mity na temat koronawirusa. Wszystkie zostały obalone przez naukowców.

1. Wirus jest po prostu zmutowaną formą przeziębienia

Nie, nie jest. Koronawirus to duża rodzina wirusów obejmująca wiele różnych chorób. SARS-CoV-2 ma podobieństwa z innymi koronawirusami, z których cztery mogą powodować przeziębienie. Wszystkie cztery koronawirusy – 229E, NL63, OC43 i HKU1 – wykorzystują ludzi jako głównych gospodarzy. SARS-CoV-2 dzieli około 90% swojego materiału genetycznego z koronawirusami, które infekują nietoperze, co sugeruje, że wirus powstał u nietoperzy, a później przeskoczył na ludzi.

2. Noszenie masek może spowodować zatrucie CO2

Noszenie masek medycznych przez długi czas może być dla niektórych niewygodne, ale nie powoduje niedoboru tlenu ani zatrucia dwutlenkiem węgla (CO2). To samo dotyczy masek N95 i osłon twarzy z tkanin.

3. Zwierzęta mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa

Chociaż w rzadkich przypadkach zwierzęta mogą zarazić się COVID-19, nie ma dowodów na to, że mogą przenosić go na ludzi. Nawet jeśli zwierzęta czasami zarażają się, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) twierdzi, że nie ma dowodów na to, że odgrywają znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak dotąd nie ma potwierdzonych doniesień o ludziach zarażających się tą chorobą od zwierząt domowych.

4. Dzieci nie mogą złapać koronawirusa

Dzieci z pewnością mogą zarazić się COVID-19, chociaż doniesienia o poważnych chorobach u dzieci są rzadkie. W rzadkich przypadkach u dzieci z obecną lub wcześniejszą infekcją COVID-19 rozwinął się tak zwany wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C). Pacjenci mają objawy podobne do tych występujących w dwóch rzadkich stanach: zespole wstrząsu toksycznego i chorobie Kawasaki.

5. Koronawirus jest mniej śmiertelny niż grypa

Chociaż dane dotyczące śmiertelność z powodu COVID-19 nadal się zmieniają, prawie wszystkie wiarygodne badania sugerują, że jest ona znacznie wyższa niż w przypadku grypy sezonowej. Według danych Johns Hopkins University spośród zgłoszonych przypadków COVID-19 w USA około 4% zmarło.

6. Suplementy witaminy C powstrzymają Cię przed złapaniem COVID-19

Naukowcy nie znaleźli jeszcze żadnych dowodów na to, że suplementy witaminy C mogą uodpornić ludzi na zakażenie COVID-19. W rzeczywistości, dla większości ludzi, dodatkowe przyjmowanie witaminy C nie zapobiega nawet zwykłemu przeziębieniu, chociaż może znacznie skrócić czas trwania przeziębienia, jeśli je złapiesz.

7. Odbiór paczek z Chin nie jest bezpieczny

Według Światowej Organizacji Zdrowia otrzymywanie listów lub paczek z Chin jest bezpieczne. Wcześniejsze badania wykazały, że wirus nie przeżywa długo na przedmiotach, takich jak listy i paczki.

8. Picie wybielacza lub innych środków dezynfekujących może uchronić Cię przed COVID-19

Absolutnie nie należy pić wybielaczy ani innych domowych środków dezynfekujących, a także nie rozpylać ich na swoje ciało. Według Światowej Organizacji Zdrowia substancje te są trujące w przypadku spożycia, a także mogą powodować uszkodzenia skóry i oczu.

9. Picie alkoholu i jedzenie czosnku mogą uchronić Cię przed COVID-19

Spożywanie czosnku czy picie alkoholu nie uchroni Cię przed nowym koronawirusem. Chociaż środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu działają dezynfekująco na skórę, według WHO alkohol nie ma takiego wpływu na organizm po spożyciu. W rzeczywistości spożywanie alkoholu może osłabić twój układ odpornościowy i zmniejszyć zdolność organizmu do radzenia sobie z chorobami zakaźnymi. WHO twierdzi, że chociaż czosnek może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, nie ma dowodów na to, że może chronić przed COVID-19.

10. Sieci 5G mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa

Według WHO wirusy, w tym SARS-CoV-2, nie mogą podróżować ani transmitować za pośrednictwem fal radiowych lub sieci komórkowych, takich jak sieci 5G. Nowy koronawirus rozprzestrzenia się głównie przez kropelki z dróg oddechowych, które są wydalane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi, a także przez zanieczyszczone powierzchnie.

11. Ekspozycja na wysokie temperatury zapobiega COVID-19

Według WHO wystawianie się na słońce lub wysokie temperatury nie uchroni Cię przed COVID-19. Nadal można zarazić się tą chorobą, bez względu na to, jak bardzo jest gorąco – w rzeczywistości wirus rozprzestrzenia się nawet na obszarach o bardzo upalnej pogodzie, takich jak Arizona. WHO twierdzi, że branie gorącej kąpieli również nie zapobiegnie COVID-19.

ZSS

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię