2 Maja – Święto Flagi – co warto wiedzieć o tym dniu?

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. Tego dnia upamiętniamy w szczególności historię polskich barw narodowych, symboli oraz patriotycznych tradycji.

Święto przypomina również o konieczności poszanowania flagi oraz innych narodowych symboli – nie tylko polskich. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz – widnieją na urzędach i budynkach publicznych, zakładach pracy, wspólnotach mieszkaniowych oraz prywatnych domach. Flaga obecna jest w życiu Państwa we wszystkich podniosłych i uroczystych chwilach – tych upamiętniających zwycięstwa i ważne wydarzenia oraz w dniach żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków – w momentach wzruszeń i radości.

Polskie barwy narodowe pochodzą z barw herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – galopującego na koniu rycerza – godła litewskiego. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych – stąd też czerwień, obecna w polskiej fladze.

Biel symbolizuje dobro i czystość dążeń narodu polskiego, jest również jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień to dostojność i majestat władców polskich, oznacza również miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Kolor biały znalazł się na górze flagi, gdyż w heraldyce kolor godła jest ważniejszy od koloru tła. Flaga Polski została ustanowiona formalnie przez Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku – warto wspomnieć, jako jedna z nielicznych, flag europejskich nawiązuje do pochodzenia heraldycznego.

 

Wybór 2 maja jako dzień, w którym upamiętniamy polską flagę nie był przypadkowy. Poszukiwano dnia, w którym Polakom bliskie są refleksje o szczytach historii Polski oraz dnia, który będzie wypełnieniem wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi. Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski. 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków poza granicami Polski.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w dniu 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający Berlin – stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na Reichstagu. Oprócz Polski także inne kraje obchodzą święta swojej flagi, m.in.: USA, Meksyk, Finlandia, Argentyna, Litwa, Chiny i Ukraina.

Jakie wymagania musisz spełnić, żeby zostać rodzicem chrzestnym?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię