Aktualnie w polskich wnętrzach królują nowoczesne trendy – proste geometryczne formy, czerń, biel, szarość i kolorowe akcenty. Wnętrza urządzamy najczęściej w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub glamour.
Umiecie sobie przypomnieć, jak nasze mieszkania wyglądały jeszcze 30 lat temu? A może niektóre z elementów wystroju z czasów PRL przetrwały w Waszym otoczeniu do dziś?
Poniżej lista 20 kultowych elementów wystroju polskich wnętrz – sprawdźcie, czy jeszcze o nich pamiętacie.
1. Sztućce w pierwszej szufladzie
W wielu polskich domach i mieszkaniach do dziś można spotkać się ze sztućcami w pierwszej szufladzie z góry. Taki zwyczaj wywodzi się z czasów PRL i przetrwał do dziś ze względu na jego praktyczność. W szufladzie poniżej zazwyczaj trzymało się niezbędne narzędzia kuchenne – wałki, tłuczki do mięsa, chochle itd.
2. Patelnie w piekarniku
W polskich domach nigdy nie marnowano miejsca. Gdy piekarnik nie był używany, służył, jako półka do przechowywania patelni i rondli.
3. Malowane garnki
Obecnie prym wiodą stalowe garnki ze szklanymi elementami, które niewiele się między sobą różnią. Miłym wspomnieniem są za to ręcznie malowane kolorowe garnki. Najczęściej były ozdabiane motywami kwiatowymi i zwierzęcymi.
4. Gąsior na wino
Gąsior na wino to wielkie szklane naczynie umieszczone w wiklinowym lub plastikowym koszu. Zazwyczaj stał w kącie w kuchni i służył do przygotowywania niskoprocentowych trunków z winogron, malin, porzeczek i wiśni. Stanowiły one świetny dodatek do rodzinnych spotkań.
5. Cerata
Z powodzeniem zastępowała łatwo brudzące się obrusy. W kilka chwil można było doprowadzić ją do porządku z pomocą gąbki i płynu do naczyń. Również w tym przypadku królowały motywy roślinne i zwierzęce, a także geometryczne wzory.
6. Szklanki do herbaty i kawy z koszyczkami
Pamiętacie szklanki bez uchwytów, wkładane do metalowych koszyczków? W wielu domach to rozwiązanie przetrwało do dziś.
7. Naczynia z Duralexu
Francuska firma Duralex zasłynęła produkcją półprzezroczystych naczyń w brązowo-szarym kolorze. Były ze szkła hartowanego i rzekomo się nie tłukły. Częściowo zastąpiły szklanki w koszyczkach. Obecnie w polskich domach króluje biała zastawa, jednakże do dziś można spotkać pojedyncze szaro-brązowe kubki lub talerze.
8. Zastawa na specjalne okazje
Odświętna zastawa była trzymana w meblościance i wyjmowana tylko na wyjątkowe okazje – urodziny, imieniny, czy święta. W wielu domach ten zwyczaj przetrwał do dziś – często podajemy gościom kawę i jedzenie w innych naczyniach niż te, których używamy na co dzień.
9. Kryształy
Kryształowe wazony, miski, koszyczki, kieliszki, cukiernice i wiele innych – charakteryzowało je grube szkło z misternymi nacięciami. Ustawione w centralnym miejscu w domu były obowiązkową ozdobą.
10. Meblościanka
Stara dobra meblościanka była wykonana z płyty paździerzowej i zajmowała zazwyczaj całą jedną ścianę dużego pokoju. Można na niej było znaleźć odświętną zastawę, kryształy, a także porcelanowe bibeloty i sztuczne kwiaty. Obecnie mamy do czynienia z jej nowocześniejszymi wersjami – podświetlane półki i witrynki składające z wielu elementów, które można dowolnie rozmieszczać.
11. Boazeria
W czasach PRL popularne było oklejanie ścian drewnem. Pozwalało to na ukrycie mankamentów ścian. Jako że boazeria przytłaczała i optycznie zmniejszała wnętrze, raczej nie spotkamy jej w nowoczesnych aranżacjach.
12. Zasłona z koralików
W latach 80. zasłony funkcjonowały zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Zasłony wykonane z wiszących pasków często występowały przy wejściach do sklepów. W prywatnych domach można było spotkać zasłony wykonane z plastikowych lub drewnianych koralików, a nawet muszelek. Dziś zasłony tego rodzaju przeżywają drugą młodość – ich nowoczesne formy często oddzielają część sypialnianą od reszty mieszkania.
13. Drzwi harmonijkowe
Kolejne praktyczne rozwiązanie, które przetrwało do dziś. Drzwi harmonijkowe są idealnym rozwiązaniem, gdy mamy mało miejsca w mieszkaniu.
14. Paprotka
Najczęściej można było spotkać ją w kuchni wyeksponowaną na kwietniku lub podwieszoną pod sufitem. Paprotka wymaga częstego podlewania i pięknie się rozrasta. Bardzo dobrze oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, w związku z czym od niedawna znów coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach.
15. Krzesło zamiast szafy
Nawyk rzucania rzeczy na krzesło ma się dobrze do dziś. Wynika po części z lenistwa (do krzesła zawsze jest bliżej niż do szafy), a po części z potrzeby posiadania wszystkiego pod ręką, bo zawsze może się przydać.
16. Półkotapczan
W nocy służył za łóżko, a w dzień przemieniał się w regał na książki i miejsce do pracy i nauki. Kolejne praktyczne rozwiązanie, które powraca do nas w nieco unowocześnionej formie.
17. Pawlacz
Był to sprytny sposób na zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem. Zamykana szafka występowała w różnych rozmiarach, jednakże zawsze mieściło się w niej dużo przedmiotów.
18. Stojaki na płyty CD i kasety magnetofonowe
Przed erą cyfrowych nośników muzyki popularne były płyty CD i kasety magnetofonowe, które gdzieś trzeba było przecież przechowywać. Do wyboru były metalowe i drewniane stojaki, które zapewniały szybki dostęp do poszukiwanej płyty lub kasety. Niestety równie dobrze zbierały kurz.
19. Torba na torby
Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się torba na zakupy. Reklamówki pozostałe po zakupach najczęściej wykorzystywano do zapakowania gościom jedzenia na wynos, do spakowania jedzenia na wycieczkę, przy przeprowadzkach lub jako zastępcze worki na śmieci. Mimo że aktualnie królują mocne torby wielokrotnego użytku, wielu Polaków ma w swoim domu torbę, w której przechowuje inne torby, tak na wszelki wypadek.
20. Kolorowe gumki recepturki
Również kolorowe gumki recepturki warto mieć pod ręką. Ich źródłem są bukiety kwiatów, natki pietruszki i koperku lub opakowania leków. Były i do dziś są przechowywane w kuchni, najczęściej w pudełku, miseczce lub szklanym słoiku.
Wróciły do Was wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości? Macie jeszcze okazję podziwiać niektóre z wymienionych przedmiotów w domach swoich babć i dziadków? A może niektóre rozwiązania (na przykład sztućce w górnej szufladzie) przetrwały u Was do dziś? Jeżeli przychodzi Wam do głowy jeszcze jakiś element wystroju z czasów PRL, o którym zapomnieliśmy, dajcie znać w komentarzach.