Alabama: 99 lat więzienia za przeprowadzenie aborcji

źródło: Envato Elements

Gubernator Alabamy Kay Ivey podpisała nowe prawo, przegłosowane wcześniej przez Senat Stanowy. Ustawa zakazuje przerywania ciąży w niemal wszystkich przypadkach. Lekarzowi, który przeprowadzi zabieg, grozi do 99 lat więzienia.

„Dzisiaj podpisałam ustawę o ochronie życia na terytorium stanu Alabama. Dla licznych zwolenników nowych przepisów jest to potwierdzenie tego, że każde życie ludzkie jest bezcenne oraz że jest darem Boga” – czytamy w oświadczeniu gubernator.

– Dokonaliście aborcji na stanie Alabama swoją retoryką i tą ustawą – skomentował zaostrzenie przepisów aborcyjnych senator Bobby Singleton. To chyba najlepszy komentarz dotyczący aktualnej sytuacji w stanie Alabama, która doprowadziła do masowych protestów.

Ustawa dopuszcza aborcję jedynie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki. Nowe prawo zakazuje przerywania ciąży, do której doszło w wyniku gwałtu lub kazirodztwa. Ustawodawca nie przewidział kar dla kobiet poddających się aborcji.

Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów zapowiadają zaskarżenie ustawy do sądu federalnego – powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku, który uznaje aborcję za konstytucyjne prawo kobiet.

Sprawa przypomina ubiegłoroczny „Czarny Protest”. 3 października 2018 roku w manifestacjach w Polsce wzięło udział blisko 100 tys. przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Od 1993 roku aborcja w Polsce jest dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki, gwałtu lub wad genetycznych płodu. Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Aborcji” walczył o całkowity zakaz przerywania ciąży w Polsce. Sejm pod naciskiem opinii publicznej odrzucił projekt przepisów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię