Uszkodzenie płuc spowodowane przez e-papierosy!

Szkodliwe E Papierosy

Uszkodzenie płuc spowodowane przez e-papierosy – prawie 200 zgłoszonych przypadków, w tym jeden śmiertelny.
Elektroniczne papierosy są powszechnie uznawane za zdrowszą alternatywę tradycyjnych wyrobów nikotynowych. Od jakiegoś czasu, pojawia się jednak coraz więcej doniesień sugerujących, że nie jest to używka tak niewinna, jaką mogłaby się wydawać.

Szkodliwe e-papierosy.
Wielokrotnie udowodniono już, że nikotyna używana w e-papierosach jest szkodliwa i  powoduje nowotworzenie oraz zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednak do substancji szkodliwych zawartych w e-papierosach możemy w tym momencie dodać kolejny składnik – to tak zwane „substancje dodatkowe”, których długotrwałe skutki oddziaływania na ludzki organizm nie zostały jeszcze do końca poznane. W płynie do e-papierosów, poza nikotyną znajdują się glikol propylenowy, gliceryna oraz przeróżne aromaty. Czasami dodawane są również kannabinoidy, a w niektórych olejkach wykazano obecność formaldehydu, acetonu oraz metali ciężkich.

Najnowsze publikacje naukowe sugerują, że ekspozycja na aerozol z e-papierosów prowadzi do znacznej reakcji zapalnej w tkance płucnej oraz wiąże się ze zwiększoną podatnością układu oddechowego na infekcje.

Obecnie w mediach zaczynają ukazywać się niepokojące wiadomości o serii przypadków uszkodzeń płuc związanych ze stosowaniem e-papierosów. Mówi się już o ponad 190 osobach z 22 stanów w USA, które zgłaszały poważne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Problemy zaczęły ujawniać się pod koniec czerwca bieżącego roku. Natomiast w piątek, 23 sierpnia, Departament Zdrowia Publicznego Illinois przekazał informację, że doszło do pierwszej śmierci na skutek korzystania z e-papierosów.

Dokładny mechanizm urazu płuc nie jest znany. Na razie wiadomo, że objawy, które zgłaszali pacjenci, to przede wszystkim kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dochodziło do niewydolności oddechowej, wymagającej zastosowania wentylacji mechanicznej.

Ileana Arias z CDC poinformowała, że wszystkie incydenty są do siebie bardzo podobne i wydają się mieć związek z użytkowaniem e-papierosów.

Bezpośrednia korelacja między chorobami płuc, a e-papierosami będzie musiała zostać jeszcze udowodniona. Szczegółowe dochodzenie jest w toku. Śledczy przyglądają się zarówno urządzeniom, jak i olejkom, z których korzystali poszkodowani.

MS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię